Oxymel – silný domácí lék na chřipku

Oxymel přelitý do tmavé láhveSlovo oxymel není zatím v české kotlině příliš známé. Přitom se jedná o velmi starý kvalitní přírodní lék, jehož původ můžeme vysledovat až do antického Řecka. Dohledáme ho i ve středověkých a renesančních lékopisech, takže je jasné, že dříve se běžně užíval i v naší krásné zemi. Zjednodušeně řečeno se jedná o směs jablečného octa s medem, kterou podáváme pro posílení imunity a také jako lék na chřipku a různá virová onemocnění. Nejvíce ho využijeme na podzim a v zimě, ale obecně neuškodí ho mít po ruce celý rok.

Potřebné suroviny

Variant receptů na oxymel je hodně. Liší se přidáním extra surovin pro silnější účinky nebo lepší chuť a také tím, jestli se med lije až do hotového macerátu nebo smíchá rovnou na začátku. My se podíváme na první verzi, ale každý si ji snadno může upravit na tu druhou. Samozřejmě budeme potřebovat nejdůležitější surovinu neboli kvalitní jablečný ocet. Pokud možno by měl být nefiltrovaný a nepasterizovaný. Bez problémů se dá koupit ve většině obchodů. Kdo si potrpí na bio produkci, raději by měl sáhnout po výrobcích z prodejen se zdravou výživou. Po octu si ještě nachystáme jednu cibuli, kousek křenu a zázvoru, půl paličky česneku a jednu chilli papričku. Pro chuť i lepší účinky můžeme, ale nemusíme přidat ještě trochu rozmarýnu, skořice, kurkumy a pečlivě omytou a osušenou kůru z chemicky neošetřeného citronu. Mezi další vhodné bylinky patří lipový květ, echinacea, tymián, podběl, oman nebo lékořice. No a nakonec samozřejmě u oxymelu nemůže scházet med. Musí být kvalitní. Proto se raději vyhýbáme jakýmkoliv směsím, na kterých je napsáno, že pochází z medů EU a mimo EU. Nejlepší bude ho koupit přímo od včelaře. Někteří lidé dokonce doporučují pro zlepšení účinnosti oxymelu manukový.

Recept

Očištěnou zeleninu nakrájíme na tenké plátky, vše promícháme (pokud přidáváme i extra suroviny, tak ty přimícháme také) a naplníme do sklenice. Zalijeme jablečným octem a sklenici uzavřeme. Kvašení oxymelu nebude probíhat nijak divoce, takže víčko můžeme v klidu utáhnout, ale pokud se někdo bojí výbuchu, lze je nechat i povolené. Jen je dobré pak zajistit sklenici před nájezdy zvídavého hmyzu, jako jsou třeba octomilky. Odložíme na nějaké teplé místo na dva až čtyři týdny. Můžeme ale nemusíme zeleninu  průběžně promíchávat. Hlavní je, aby byla neustále zakrytá a nezačala nám plesnivět. V takové situaci by celé naše úsilí přišlo v niveč.  Po uplynutí stanoveného období ocet přecedíme a vmícháme do něj med. Měla by ho být minimálně jedna pětina, ale oxymel můžeme v klidu udělat i sladší. Některé recepty dokonce doporučují poměry dvě ku třem, v tomto případě se můžeme řídit chutí. Přelijeme do lahviček z tmavého skla a uskladníme.

Dávkování

Jako prevenci podáváme lžíci až dvě léku denně. Posílí nám to imunitu a také pomůže zbavit organismus mnoha škodlivých látek. Můžeme ho pít čistý a nebo rozmíchat v studené nebo vlažné vodě. Při chřipce, nachlazení či kašli a rýmě podáváme stejné množství třikrát denně. Oxymel se v těchto situacích dá využít i zevně na masáže zad a hrudníku. Během větších mrazů stojí za to po návratu domů vmíchat lžíci do teplého čaje a rychle vypít. To samé bychom měli udělat i ve chvíli, kdy máme promrzlé nebo promoklé nohy.