Medová léčba

Med byl od pradávných dob využíván nejen jako sladidlo, ale také jako lék. Antičtí lékaři ho podávali s mlékem jako medicínu proti kašli a nespavosti, používaly se také různé medové masti urychlující hojení ran a tvrdilo se, že prospívá srdci a krevnímu oběhu. Dnešní věda starověké znalosti potvrdila.

Med má antibakteriální, očišťující a regenerující vlastnosti, obsahuje i mnoho užitečných vitamínů a minerálů. Podporuje tvorbu červených krvinek i hemoglobinu, pomáhá snižovat tlak. Navíc zlepšuje tvorbu žluči a chrání naše játra, takže určitě stojí za to využít všechny jeho léčivé vlastnosti i doma. Podívejme se na pět méně známých receptů, které prospějí našemu zdraví.

1. med se šípkem – pomáhá při problémech s močovým měchýřem (má močopudné účinky), občas se doporučuje i při malých ledvinových kamíncích. Stačí zalít lžíci šípků sklenicí vroucí vody, nechat chvíli vychladnout a nakonec ještě vmícháme lžičku medu. Nápoj se podává třikrát denně.

2. med s červenou řepou – tento domácí lék se může hodit všem, kteří mají problémy s vysokým tlakem. Budeme potřebovat sto mililitrů odšťavněné řepy a sto gramů medu. Obě suroviny smícháme a podáváme třikrát denně před jídlem jednu polévkovou lžíci. Řepu si raději kupme nějakou bio (a úplný ideál je mladá a menší), protože ta z chemií hnojeného zemědělství obsahuje vyšší množství dusičnanů. Ještě lepší efekt má směs medu se směsí šťávy z mrkve, křenu, řepy a citronu.

3. med s aloe vera – medicína se hodí všem, kteří trpí nechutenstvím a pro posílení imunity. Odřízneme si tři listy sukulentu a dáme je na deset dní do lednice. Pak z nich odstraníme bodliny, rozmixujeme je a smícháme s medem v poměru dvě ku jedné (jeden díl aloe na dva medu). Necháme přejít varem a přelijeme do vyvařené tmavé sklenice, kterou uskladníme v ledničce. Podáváme jednu lžičku na lačno.

4. med s křenem – je to velmi užitečný lék při různých zánětech krku. Odšťavníme si křen (nebo ho nastrouháme na jemno a přes pláténko vymačkáme) a promícháme se stejným množstvím dobrého domácího medu. Podáváme třikrát denně jednu lžičku. Léčivo se nehodí pro velmi malé děti.

5. medová mastička – má protizánětlivé účinky a zlepšuje hojení různých poranění. Stačí jen promíchat půl lžičky medu s deseti kapkami rybího tuku. Směs naneseme na gázu a přiložíme na postižené místo.