Tymiánová tinktura

Čerstvý tymián v květináčiNázev tymiánu pochází z řeckého slova thyme, které znamená dezinfikovat či vykuřovat. Jednoznačně to ukazuje, že už v antických dobách lidé velmi dobře věděli o léčivých vlastnostech této nenápadné bylinky. U nás se tymián neboli mateřídouška využívá jako léčivá bylina hlavně pro přípravu různých čajů, nálevů, sirupů a mastí.* Ale nejvíce účinných látek z něj dostaneme jen pokud si připravíme tymiánovou tinkturu.

Výroba a užívání tinktury

Budeme potřebovat padesát gramů sušeného tymiánu, přibližně půl litru kvalitního potravinářského lihu rozředěného na čtyřicet procent (lze použít i nějakou dobrou domácí pálenku bez výrazného aromatu) a sklenici. Bylinu nasypeme do sklenice, zalijeme ji lihem, pořádně promícháme, uzavřeme a přeneseme na nějaké tmavší místo. Teplota nehraje velkou roli, jen by nádoba neměla být vystavena přímému světlu. Každý den ji protřepeme. Po třech týdnech tymiánovou tinkturu přecedíme přes gázu a rozlijeme ji do připravených lahviček z tmavého skla. Podáváme po lžičce třikrát denně (při problémech s kašlem či horními dýchacími cestami to může být až jedna lžíce).

K čemu tinktura slouží

Ze závěru posledního odstavce je asi jasné, že tymiánovou tinkturu využijeme podobně jako nálev či sirup při problémech s různými druhy kašle. Tradičně se podává i při bolestech krku. Při nepříjemných zánětech v ústní dutině a krku ji můžeme využít i jako kloktadlo. Rozmícháme jednu polévkovou lžíci ve sklenici převařené a následně vychlazené vody a pak ji celou vykloktáme. Kloktání opakujeme každý den ráno a večer, dokud bolesti neustoupí.

Tymiánová tinktura má antibakteriální, antivirotické i protizánětlivé účinky. Může být velmi dobrým pomocníkem i při boji s některými plísněmi. Působí desinfekčně a zlepšuje tvorbu žluči a žaludečních šťáv. Urychluje trávení, přináší úlevu při nadýmání, pálení žáhy a pomáhá při nechutenství. Někteří léčitelé ji také doporučují při potížích s močovým systémem a také na bolesti neuropatického původu.

Pozor, z pochopitelných důvodů tinktura není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy. Také lidé, kteří již berou nějaké prášky, by její užívání měli nejdříve probrat s lékařem či lékárníkem.

* Článek o domácí výrobě krému je zde a ověřený a velmi oblíbený recept na přípravu tradičního tymiánového sirupu je tady.