Tymiánový sirup proti mokrému kašli si můžeme pořídit v lékárně. Ale jeho domácí výroba je velmi jednoduchá, výsledek je stejně účinný jako u kupovaného léku, rozhodně je levnější – náklady se pohybují kolem dvaceti pěti korun. A navíc se nám při vaření krásně provoní byt. Podívejme se na základní recept a jeho varianty.
Úplně základní recept je velmi jednoduchý. Budeme potřebovat tři sta gramů cukru, tři sta mililitrů vody a patnáct gramů tymiánu (cca jeden sáček, ale to záleží na firmě, která koření distribuuje). Cukr rozmícháme ve vodě a čtvrt hodiny povaříme, poté kastrol odstavíme z ohně a přisypeme tymián, který necháme za občasného promíchání půl hodiny louhovat. Po uplynutí této doby sirup přecedíme přes jemné síto nebo gázu, přelijeme do připravené sterilně čisté sklenice či lahvičky a rovnou můžeme podávat nemocnému. Jak je vidět, recept je opravdu velmi snadný. A jak je to s cenou? Hotový tymiánový sirup nás v lékárně vyjde na šedesát a více korun. Tady dáme přibližně patnáct korun za bylinky, a osm korun za cukr. I kdyby nás energie a voda stála dvě koruny, tak finální cena je stále jen dvacet pět korunek, jak bylo uvedeno v úvodu, čili výrazně méně než u kupovaného produktu. Efekt na zdraví je více méně stejný, i když u kupovaných jsou občas nějaké další příměsi, jako například výtažek s máty (konec konců, můžeme si tam pár lístků taky přidat).
Druhá varianta receptu je finančně trochu nákladnější, protože při ní navíc využijeme med. Budeme potřebovat zase patnáct gramů tymiánu, tři sta mililitrů vody, sto padesát gramů medu a sto padesát gramů cukru. Tymián zalijeme vroucí vodou a pod pokličkou necháme patnáct minut louhovat. Výluh přecedíme, rozmícháme s cukrem a medem a uvedeme do varu. Stáhneme plamen a vaříme přibližně patnáct minut na menším plameni. Pokud se nám na povrchu vytvoří nějaké usazeniny, opatrně je lžící sebereme. Horký tymiánový sirup přelijeme do čistých lahví a po vychladnutí uložíme do lednice.
Třetí a poslední recept je trošku náročnější, ale zase jsou tam další užitečné látky, které jeho efekt posílí. Budeme potřebovat sklenici vody, lžíci tymiánu, lžíci šalvěje, malou cibuli a pět lžic medu (lze ho nahradit stejným množstvím třtinového cukru). Cibulku nasekáme a spolu s kořením a vodou dáme vařit na sporák. Uvedeme do varu a ihned jak začne vřít, stáhneme oheň na minimum a deset minut bez bublání povaříme. Odstavíme z ohně, necháme vychladnout na čtyřicet stupňů, přecedíme přes jemné sítko a pečlivě vmícháme med. Tymiánový sirup přelijeme do lahvičky, kterou přechováváme v lednici. Pokud místo medu chceme použít cukr, tak ho svařujeme rovnou s bylinkami. Cukrová varianta má trochu delší trvanlivost.
Tymiánový sirup podáváme při mokrém kašli, na suchý bohužel neúčinkuje. Dávkování je pět lžiček denně, podáváme je samozřejmě po jedné v několikahodinových odstupech. Čistou verzi bez šalvěje a cibule můžeme podávat dětem starším jednoho roku, ale stejně před prvním použitím vše konzultujme s pediatrem. Sirup s cibulí a šalvěji podáváme až od čtvrtého roku a samozřejmě, že se nejdříve poradíme s lékařem.
Ale to přece tou vysokou teplotou zničím účinné látky jak medu, tak bylinek. Nějak se mi to nezdá. Já dělám sirupy za studena.
Tohle je známý a velmi rozšířený mýtus, že vše musí být za studena. Jenže pak by nefungovaly například bezové, lipové či šípkové čaje …
Teplo naopak některé látky uvolňuje, které studeným výluhem nedostaneme a některé látky jsou pro lidský organismus lépe využitelné až po tepelném opracování.
Faktem ale je, že medu var neprospívá. Jenže med v druhém receptu neplní funkci té hlavní zdravé složky, ale jiné chuti či přesněji sladidla bez nějž by to zvlášť děti nehodlaly pít. Tymiánový sirup je určen pro vlhký kašel a to tymián má zde uvolňující roli 🙂
Jinak všimněte si, že ve třetím receptu, který je posílen i medem pro jeho účinky je jasně uvedeno, že se má vmíchávat až po vychladnutí tekutiny na čtyřicet stupňů. A že ale je pak problémem menší trvanlivost.
Jinak můžete sem uvést svůj recept, určitě to obohatí 🙂
Med nesmí přijít do styku s teplotami přesahujícími 45 °C nejen proto, že se tím ničí důležité látky, ale hlavně proto, že tím vzniká škodlivá látka pro náš organismus -hydroxymetylfurfural.
Slovo nesmí je zrovna v tomto případě dost diskutabilní, zvláště, když jde jen o sladící efekt. A co se týká oné látky kterou zmiňujete, její hladina se zvyšuje i při normální teplotě. Máte studii ohledně přesných účinků na lidský organismus a přípustné úrovně?
Můžu udělat sirup z čerstvých stonků tymiánu nebo je lepší jen z plodů?
Z čerstvého tymiánů (celých snítek) jde sirup samozřejmě taky a je taky velmi dobrý.
udělala jsem si pouze z 75 ml vody 75g cukru a 3,75 g tymiánu a lituji že jsem si ho neudělala více 😀 doporučuji !
Pokud přidáte ještě květ slézu,je tento sirup vhodný i na suchý kašel.
Prosím pěkně, jakou trvanlivost má sirup, pokud se skladuje v ledničce? Předem děkuji za Vaše odpovědi 😉
Krom tymiánu přimíchám i květ slézu, květ černého bezu a trochu šípku. Pro lidi, kterým tymián na chuť nedělá dobře, je to pak snesitelnější, chutná to líp a má to vícestrannější účinek. Experimentují i s příměsí jiných bylin podle účinku – divizna, jitrocel, mateřídouška, rakytníkový list a slupky po odšťavení a jiné a nejen, že to chutná ,ale i pomáhá …