Jak nabrat svalovou hmotu

Na otázku z nadpisu naprostá většina lidí odpoví, že samozřejmě cvičením. Tato odpověď není úplně nesprávná. Jestliže chceme nabrat svalovou hmotu, rozhodně cviky a sportování nesmíme zanedbávat. Ale samozřejmě to není všechno. Bez správného jídelníčku sice zesílíme, ale na kresbě svalů se to nemusí až tak moc projevit. Důležitou roli totiž hraje i to, co jíme. Můžeme si hrát s různými předem připravenými koktejly a magickými směsmi, ale ve skutečnosti nárůst svalové hmoty lze opřít i na naprosto normální stravě.

1. určitě bychom si měli pravidelně dopřávat vajíčka (celá, nejen bílky). Jsou velmi dobrým zdrojem bílkovin a navíc obsahují mnoho vitamínů a minerálů, jako například zinek, železo nebo vápník, díky kterým svalová hmota poroste rychleji a přitom naprosto přirozeným způsobem.

2. dalším velmi dobrým zdrojem bílkovin je kuřecí maso, přesněji kuřecí prsa. V nich je minimální množství tuku a existuje nepřeberné množství způsobů, jakým je můžeme připravovat, takže se mohou stát de facto základem každodenního jídelníčku.

3. další velmi užitečné maso pro každého, kdo chce nabrat svalovou hmotu, je krůtí. Kromě toho, že je dobrým zdrojem proteinů, také obsahuje zdraví prospěšné minerály. Navíc je chuťově pestřejší než klasické kuřecí, což rozhodně při vaření nikdy není na škodu.

4. z mas bychom neměli zapomínat ani na ryby. K ideálním patří losos, který je velmi dobrým zdrojem bílkovin a navíc v něm najdeme větší množství omega tři kyselin. Ty jsou důležité nejen pro růst svalové hmoty, ale vůbec pro celkově dobře fungující organismus.

5. jednou za čas si také dopřejme libová červená masa, díky kterým spolu s bílkovinami dostaneme do těla i vitamín B a také železo, fosfor, měď, zinek a selen. Jestliže nás maso už irituje, sáhněme po luštěninách, zvláště po cizrně a čočce.

6. z ovoce je asi nejzajímavější ananas. Kromě mnoha klasických zdraví prospěšných látek obsahuje bromelain, který štěpí bílkoviny na aminokyseliny a tak pomáhá při růstu svalové hmoty i celkové fyzické výkonnosti.

7. každý, kdo si pamatuje Pepka námořníka, ví, že ten miloval jednu listovou zeleninu. Špenát. A ten by rozhodně neměl chybět v jídelníčku každého, kdo sní o síle a velkých svalech. Nejedná se ale o železo, jehož obsah není tak zázračný, jak se dříve soudilo, ale obsahuje hlavně nitráty, které zvyšují účinnost práce svalů.

8. ze zeleniny to není jen špenát, který by se měl objevit v našem jídelníčku. Velmi vhodná je i brokolice, cibule, pórek, paprika a kukuřice. Obecně bychom si zeleninu a tím pádem i tolik potřebné vitamíny, minerály a antioxidanty měli dopřávat aspoň třikrát denně. Z exotičtějších zelenin jsou pro růst svalů velmi zajímavé batáty.

9. k snídani rozhodně neuškodí ovesná kaše. Po ránu nás zasytí, má vyšší obsah vlákniny, takže ji tělo tráví pomaleji a také dodá organismu a svalům tolik potřebné sacharidy.

10. ideálním mlsem se pro posilující stanou mandle. Jsou zásobárnou bílkovin, zdravých tuků, minerálů a také vitamínu E, který je velmi dobrým antioxidantem a pomáhá se vzpamatovat organismu po větší fyzické námaze.

11. k snídani si nedopřávejme pouze ovesnou kaši. Pro cvičící lidi je velmi vhodný kvalitní tvaroh, který dodá organismu dostatek proteinů, tak důležitých pro růst svalové hmoty.

12. no a nakonec samozřejmě nezapomínejme na vodu. Tělo se z více než dvou třetin skládá z vody a proto mu pravidelně a v dostatečném množství musíme tuto životodárnou tekutinu dodávat. Po náročném tréninku neuškodí trocha syrovátky a také čokoládové mléko, které se v posledních letech stává doslova hitem posiloven.