Řešíme vosí bodnutí

V letních měsících o vosí bodnutí není nouze. Začíná dozrávat ovoce a jeho sladká šťáva samozřejmě ihned přitahuje hmyz a tím pádem i vosy, které se od své oblíbené pochoutky nedají jen tak odehnat. Mávání rukama je dokáže pořádně rozdráždit, o šlápnutí na měkkou hrušku s vosou ani nemluvě. V takové situaci se vosa nebojí použít své ostré žihadlo a nám pak nezbývá nic jiného, než rychle začít řešit bolestivý otok.

1. když nás bodne včela, první věcí, kterou bychom měli řešit, je odstranění žihadla. U vosy toto problém není, protože v naprosté většině případů ho po útoku zatáhne zpět. Pokud bychom ale nějakou přišlápli, rovnou zabili a přeci jen její „rapír“ v nás zůstane, tak postupujeme podobným způsobem jako u včel (o tom, jak se to dělá, je článek zde).

2. pokud máme (nebo jestli vosa píchla někoho jiného, tak onen postižený) alergii na včely, okamžitě voláme lékaře. Samozřejmě ne každý ví, jestli je na bodnutí výrazně citlivý. Proto pozorujeme ranku a vůbec chování organismu* – jed působí velmi rychle a v případě jakékoliv anomálie ihned voláme pohotovost. To samé bychom měli učinit v situaci, kdy nás vosa bodla v ústech či krku (nejčastěji se to stává v situaci, kdy si jí nevšimneme v krásné šťavnaté hrušce a nebo během jízdy na kole).

3. v normální situaci bychom měli začít vosí bodnutí chladit a také neutralizovat účinky jedu.

4. na chlazení stačí tekoucí studená voda i když ještě lepší je led – ten před přikládáním zabalíme do nějaké utěrky, abychom si kromě otoku nevytvořili ještě omrzlinu.

5. na neutralizaci jedu naprosto stačí obyčejný ocet a nebo dokonce šťáva vymačkaná z citronu. Do vybrané tekutiny namočíme kousek hadříku nebo kosmetickou vatičku a připevníme ho na místo bodnutí. Lidová léčba doporučuje potírání místa plátkem cibule. A léčba moderní ještě k tomu přidá po základním ošetření nějakou mast s kortikoidy, která má protizánětlivé a antialergické účinky.

* Mezi hlavní příznaky silné alergické reakce na vosí či včelí bodnutí patří problémy s dýcháním, stahování či tlak v krku, horečka, výrazně rychlejší srdeční tep, omdlévání, závratě, motání hlavy, zvracení, výrazně rychlejší dech, náhle otékající obličej a extrémně rychle rostoucí a veliká opuchlina v místě vpichu.