Bylinky na bodnutí včelou

Bodnutí včelou se může stát každému. V takové situaci je vždy nejdůležitější rychle vytáhnout žihadlo (o tom, jak bychom měli postupovat, se lze dočíst například zde) a potom bychom měli přistoupit k ošetření vznikajícího otoku. Po schlazení ho můžeme natřít různými přípravky a nebo lze také sáhnout po bylinkách. Níže uvedené rostliny by měly účinkovat i na bodnutí jiným hmyzem – například komárem, muchničkou nebo vosou.

Bazalka – stačí vzít dva velké listy a rozdrtit je například v hmoždíři. Přiložíme je pak na ránu a něčím upevníme.

Saturejka – rozdrtíme rostlinku i se stonkem tak, aby začala pouštět šťávu. Pak vše upevníme na místo, kde nás bodla včela a necháme účinkovat alespoň půl hodiny.

Měsíček – čerstvým květem potíráme vznikající otok. Rána mnohem rychleji přestane bolet a také otok vznikající po bodnutí včelou bude mnohem menší nebo dokonce nepozorovatelný.

Proskurník – v přírodě patří mezi jednu z účinnějších bylin na včelí bodnutí. Odtrhneme si pár lístečků a potíráme jimi ranku, dokud bolest neustoupí (listy průběžně vyměňujeme). Pak na oteklinu přiložíme ledový obklad (kostky ledu zabalíme do nějaké látky).

Jitrocel – samozřejmě u přírodních záležitostí není možné na tuto bylinu zapomenout. Na bodnutí se přikládá listy rozmělněné mezi prsty.

Levandule – můžeme bylinku nadrtit či rozmačkat mezi prsty a pak jí postižené místo potírat, podobně jako se to dělá u jiných rostlin. Ale ještě účinnější je použití esenciálního levandulového oleje. Nakapeme ho na kosmetickou vatičku nebo kousek látky, upevníme na místo bodnutí včelou a počkáme. Bolest by měla rychle zmizet a otok bude minimální.

Zelená petrželka nebo nať z klasické petržele – ze všech bylinek je asi nejdostupnější, pokud ji nemáme na své zahrádce, lze ji koupit snad v každém supermarketu či obchodu se zeleninou. Takže jako první pomoc po bodnutí včelou je také nejoblíbenější. Postupujeme stejně jako u bazalky, čili vezmeme si několik listů, v hmoždíři je rozdrtíme na kašičku (lze také rozmixovat) a tu pak nějakým obvazem či náplastí upevníme na otok. Necháme účinkovat dokud bolest neustoupí.