Kuří oko – domácí léčba

Kuří oko v naprosté většině případů vznikne díky nevhodně vybrané obuvi, kdy buď rozhodovala móda nebo jsme příliš spěchali při jejím nákupu a pořádně jsme nevyzkoušeli, jak dobře nám botky padnou. Někdy může být i na vině špatný materiál. Problém se týká nejčastěji žen, které rády nosí nepříliš pohodlné boty s úzkou špičkou. Kuří oko není nic příjemného, na druhou stranu domácí léčba je velmi jednoduchá a ve většině případů i úspěšná.

1. Nakrájíme cibuli na tenké plátky, zalijeme obyčejným lihovým octem a necháme odstát přibližně hodinu. Pak pár plátků vytáhneme, přiložíme na kuří oko, pořádně upevníme a necháme účinkovat – tradičně se doporučuje přes noc. Ráno si nezapomeneme opláchnout nohy, protože tato léčba opravdu moc nevoní.

2. Do misky s teplou vodou přidáme jedlou sodu v poměru lžička na dva litry. Nohy dvacet minut namáčíme, osušíme, pak na kuří oko přiložíme čerstvě odkrojený plátek cibulky a zase necháme účinkovat několik hodin a nebo přes noc.

3. Místo cibule můžeme použít i normální citron, stačí uříznout plátek a přiložit ho na otlak. V tomto případě stačí, když ovoce necháme účinkovat přibližně hodinu.

4. Pokud naši domácnost totálně neovládl paralen a různé jeho varianty, někde ve skříňce se nám může schovávat i acylpyrin, s nímž je léčba kuřího oka docela hračka. Do menší skleničky vody rozdrtíme a pak v ní rozpustíme tři tabletky. Z roztoku si připravíme za pomocí nějaké látky či vatičky dobře nasáknutý obklad, který upevníme potravinářskou fólií a necháme účinkovat zhruba dvacet minut.

5. Okolí kuřího oka lze také namazat vazelínou a na otlak přiložit kašičku z rozmačkaného česneku smíchanou s troškou panenského olivového oleje. Zavineme a necháme účinkovat několik hodiny. Vazelínou chráníme jemnou kůži v okolí otlaku před zbytečným podrážděním.

6. Uvaříme si jeden sáček klasického černého čaje (bez bylinek, bez silic a bez příchutí), ten necháme vychladnout, mírně vymačkáme a upevníme na kuří oko. Necháme účinkovat přes noc, opakujeme denně, léčba trvá přibližně sedm až deset dnů.

7. Pomoci může i klasická měsíčková mast, stačí že kuří oko budeme neustále udržovat promazané.

A nakonec je nutno ještě připomenout, že lepší je vždy prevence než léčba. Dobré boty a pravidelná péče o nohy dělají zázraky.