Mozoly a otlaky na nohou

Mozoly či otlaky na nohou vznikají nejčastěji dole nebo na stranách chodidla. Je to obrana našeho organismu před nevhodnou obuví a nebo přílišnou námahou, které vystavujeme svrchní část kůže. Nejde o něco závažného, ale zvláště v teplejším období, kdy vystavujeme na odiv svá chodidla, může jít o nemilý kosmetický problém. Podívejme se na to, co s mozoly a otlaky můžeme v domácích podmínkách udělat.

1.  pokud pěstujeme doma měsíček (a nebo máme přístup k čerstvé rostlině), můžeme mozoly potírat šťávou, která vytéká z narušeného stonku. Nevýhodou této velmi účinné rady je to, že bohužel funguje jen tehdy, když měsíček roste.

2. můžeme vzít plátek citronu, přiložit ho na otlak a upevnit gázou.

3. nakrájíme cibuli na kolečka a zalijeme ji octem. Nádobu odložíme někam, kde nám specifický zápach nebude příliš vadit, přibližně na hodinu. Pak cibuli přiložíme  na postižené místo nebo místa, upevníme a necháme působit delší dobu – ideální je udělat tento obklad na noc.

4. pět lžic sušené dubové kůry zalijeme litrem vody a uděláme si z nich odvar. Necháme ho trochu pod pod pokličkou vychladnout, přikápneme drobátko lihu a pak v něm bolavé a otlačené nohy vymočíme.

5. milovníkům česneku určitě zaplesá srdce. Jedna z babských rad doporučuje mozoly na nohou potírat každý den rozříznutým stroužkem. Vůně rozhodně není příliš lákavá, ale docela dobře to funguje.

6. do dvou litrů vody přidáme jednu lžičku jedlé sody a nalijeme skleničku s připraveným čistým heřmánkovým čajem. Namočíme nohy na čtvrt hodiny a pak na otlaky přiložíme plátek opečené cibule (lidové moudra doporučují na ohni, ale suchá pánev většině domácností musí stačit, zvláště pokud si nechceme hrát se svíčkou), upevníme a necháme účinkovat přes noc.

7. sedmý tip pro štěstí zase využívá obyčejný acylpyrin (ne paralen). Rozdrobíme pět tabletek, přidáme k nim trošičku vody a lžičku čerstvě vymačkané citronové šťávy, rozmícháme a kašičku přiložíme na mozoly. Nohy bychom měli zabalit do potravinové fólie a domácí léčivo nechat působit čtvrt hodiny. Poté pokožku jemně ošetříme bruskou – mimochodem i obyčejné koupele s následným ošetřením pemzou také pomáhají.

A na konec jeden tip, nejčastěji za problémy na nohou může nevhodně dobraná obuv. Opravdu někdy nemá smysl oslňovat celý večer novou těsnou botkou i kdyby měla sebelepší značku a pak týden trpět.