Kurkuma – léčivé účinky indického koření

Kurkuma na lžičceKurkuma, sušený mletý oddenek kurkumovníku dlouhého, se ve středoevropské kuchyni zabydlela hlavně jako součást různých kari směsí. Samostatně se zatím ve většině domácností příliš nepoužívá. Občas se přisypává do některých jídel, kde zastupuje drahý šafrán v roli barviva. Podobnou roli má i o Velikonocích při barvení vajíček. Ale byla by škoda se u kurkumy omezit pouze na kulinářské či barvířské efekty. V tradiční indické medicíně se již mnoho tisíc let využívají i léčivé účinky tohoto zajímavého koření.

Kurkuma v kuchyni

Kurkumu do pokrmů přidáváme hlavně pro její zajímavou chuť a hezkou žlutou barvu. Tento pro oko příjemný odstín má na lidské podvědomí také jeden vedlejší efekt – zvyšuje chuť k jídlu. Nemusíme moc kořenění přehánět, indický šafrán, jak se kurkumě také říká, je výrazný i v malém množství. Stačí přidávat přibližně čtvrt kávové lžičky na jídlo pro čtyřčlennou rodinu. Mletou kurkumu se používá pro dochucení a barvení rýže, těstovin, vařené i nakládané zeleniny (najdeme ji například v různých druzích pickles a chutney), různých mas, omáček, polévek a je možné přisypat špetku kurkumy i do kynutého těsta. V potravinářství se občas přidává v malém množství do sýrů, margarínů a másla, aby získaly hezký žlutavý nádech. No a jak už bylo uvedeno v úvodu, je samozřejmě součástí různých druhů kari.

Účinky kurkumy

Nebojme se toto koření zařadit do našeho každodenního jídelníčku. Jeho léčivé účinky vychvaluje nejen tradiční indická medicína. V posledních letech kurkuma udělala velký dojem i na odborníky na zdravou výživu a vědce. Je velmi pravděpodobné, že pravidelná konzumace kurkumy může působit jako prevence proti rakovině. V Indii je statisticky dokázaný nižší výskyt některých typů tohoto zhoubného onemocnění. Populace indického subkontinentu jí průměrně gram až dva indického šafránu denně. Navíc při vaření nešetří pepřem, jehož výtažky také dokážou omezit růst některých nádorů. Občas se kurkuma doporučuje i jako doplněk zvyšující účinnost chemoterapie. Zjednodušeně se dá říci, že kurkuma nám nijak neuškodí a pravidelné užívání nás může uchránit před jedním z nejnepříjemnějších onemocnění.

Léčivé účinky kurkumy se neomezují jen na rakovinu. Navíc má také antibakteriální, antimykotické a protizánětlivé působení. Často se doporučuje při menších problémech s trávením. V tradiční indické medicíně se jí posypávají obvazy, aby se urychlilo hojení některých typů ran. Také se při různých kožních chorobách často využívají kurkumové masti. Bývá používaná i jako kloktadlo při zánětech krku, doporučuje se na revma a žlučníkové kameny. Pravidelné užívání by mělo podle tradičních mouder posilovat nervovou soustavu, srdce i játra. Účinky kurkumy se nepoužívají jen při léčení. Mladé Indky zkrášlují svůj vzhled pleťovými maskami z mléka a indického šafrátnu.

Antibakteriální kurkumová pleťová maska

Do sklenky nasypeme lžičku koření a zalijeme je vlažným mlékem tak, aby nám vznikla lepivá kašička. Do ní přimícháme šťávu vymačkanou z jednoho plátku citronu. Masku naneseme na obličej. Necháme pět až deset minut působit. Opláchneme teplou vodou. Pozor – kurkuma hodně barví, takže je nutno si dát pozor na oblečení a vyzkoušet si na menším kousku kůže, co to s naší pletí udělá.

Kurkuma s pepřem

Velmi pečlivě rozmícháme lžičku kurkumy ve dvou lžičkách kvalitního panenského olivového oleje. Ke kašičce přidáme ještě velkou špetku čerstvě nadrceného pepře. Tuto směs pak přidáváme do salátů nebo vmícháme do hotových omáček a polévek. Kurkuma s pepřem a olivovým olejem podle tradičních doporučení má ještě výrazně zlepšit vstřebávání kurkuminu a zesílit jeho léčivé účinky.