Časté koupání dětem škodí

Každodenní večerní koupel dítěte je v naprosté většině rodin pravidelným večerním rituálem. Někteří rodiče dokonce koupou svá miminka i při každé změně plínky. Dlouhou dobu byl tento přístup považován za téměř samozřejmost a jednu z vymožeností moderní doby, kdy k vaně nebo sprše s teplou vodu má v Evropě či takzvaném západním světě přístup de facto každý. Jenže moderní vědecké výzkumy naznačují, že všeho moc škodí. A překvapivě se to týká i hygieny.

Všeho s mírou

Podle odborníků dítě každý den opravdu koupat nemusíme. Samozřejmě výjimkou jsou situace, kdy se opravdu ušpiní až po uši tak, že klasické omytí rukou, nohou a obličeje už nestačí. Koupání při každé změně pleny je také úplně zbytečné. V takové situaci naprosto stačí mokrá žínka. Příliš časté namáčení dětské kůže ve vodě vysouší pokožku a může zesilovat ekzém nebo některé další kožní problémy. Také je rozumné se vyhnout různým antibakteriálním přípravkům, které sice zničí trochu škodlivých bacilů, ale také zlikvidují ty užitečné.

Správná frekvence koupání není přesně daná. Odborníci se shodují na tom, že dětem vůbec neuškodí, když do vany půjdou jen dvakrát až třikrát za týden. Na druhou stranu všechno závisí na jejich fyzické aktivitě i ročním období. Někdy je prostě nutné, aby se pořádně umyly častěji. Ale to neznamená, že se musí vyvalovat ve vaně. V naprosté většině případů jim úplně stačí velmi rychlá sprcha. Překvapivě se podobné zásady týkají i mytí rukou. Samozřejmě je nutné si je umýt před jídlem a po použití toalety. Ale drhnout prťouska okamžitě jen proto, že má na rukou trochu písku nebo hlíny, opravdu postrádá smysl.

Děti potřebují bacily

Jak už bylo řečeno, příliš časté namáčení může mít velmi negativní vliv na dětskou pokožku. Ale tím to nekončí. Podle různých výzkumů děti, jejichž rodiče až příliš úzkostlivě dbali na hygienu, měly výrazně větší problémy s imunitou. Mnohem častěji se u nich vyskytovalo například astma nebo různé alergie. Konec konců je to docela logické. Imunitní systém dětí se v průběhu jejich růstu teprve vytváří. Pokud se budeme snažit úplně omezit kontakt s jakýmikoliv bakteriemi, které je stejně po celý život budou obklopovat, tak si organismus bude mnohem hůře vytvářet přirozenou obrannou reakci. Racionální množství „špíny“ postupně trénuje a posiluje buňky na boj s mnohem závažnějšími zdravotními problémy.