Jak mýt dětem hlavu

Pro mnoho rodičů je mytí vlásků jejich ratolesti pravidelný horor. Dítě to nesnáší, před koupelí křičí, dělá hysterické scény a celá rodina má pak na nějaký čas zkaženou náladu. Přitom existují způsoby, díky kterým budeme moci dětem mýt hlavu relativně v klidu a bez pláče.

Je docela logické, že malé děti (a konec konců i část dospělých) mytí vlasů nemá moc rádo, zvláště v situaci, kdy se pěna občas dostane do očí a po obličeji teče nekontrolovaně voda. Proto je samozřejmé, kde by měla v našem přístupu nastat první změna. Dětská tvářička by při mytí, přinejmenším na začátku, měla zůstat stále suchá. Vyžaduje to sice od rodičů trochu více času při koupání a jistou míru šikovnosti, ale zvládne to každý. Způsobů jak to udělat je spousta, například můžeme dítko posadit na okraji vany, zaklonit ho, podepřít rukou a pouštět mu na hlavu velmi malý proud vody. Také lze dnes koupit různé ochranné pomůcky, které chrání oči před šamponem a u starších dětí není problém vysvětlit, jak by mělo nastavit hlavičku, aby po tváři netekla voda. Zvláště na začátku by vlasy měla mýt jen jedna osoba (nejčastěji maminka), které dítě nejvíce důvěřuje a se kterou se cítí nejbezpečněji. Při nákupu šamponu nechme dítě vybrat (samozřejmě pouze mezi produkty, které jsou pro ně určené), občas velké kouzlo dokáže taková maličkost, jako oblíbená barva lahvičky. Na začátku můžeme také odvádět pozornost různými hračkami, veselými houbičkami, pitvořením atd.

Samozřejmě ke změně způsobu mytí hlavy můžeme přistoupit až poté, co se dítko trochu uklidní. Pokud se bude házet a vztekat, tak mu voda a pěna i přes naše nejlepší snahy stejně steče na obličej. Proto bychom ho měli začít průběžně připravovat i během normálních koupelí. V ideální situaci jsou rodiče, kteří si mohou spolu s prckem vlézt do vany či sprchového koutu a začít různé hry. Můžeme si nabrat trochu šamponu, napěnit ho a vytvářet různé figurky, legrační brady, kníry atd. Samozřejmě začínáme u sebe, dítě do zábavy zapojíme, až když si samo řekne. Pomáhá také opatrné šplíchání či kapání vody z ruky na hlavičku doprovázené smíchem a vysvětlováním, jaká je to zábava – pozor, jen na začátku musí jít opravdu jen o malé kapičky, jinak dosáhneme opačný efekt. Ukazujme mu pravidelně, jak si táta a máma myjí vlasy a klidně ho nechme, aby nám trochu „pomáhalo.“ Pokud s dítětem chodíme na koupaliště, pokusme se ho naučit potápět – velmi nám mohou pomoci jiné děti, které to již umí. Také občas pomáhá, když mu ostříháme vlásky, kratší se budou mýt rychleji a výrazně pohodlněji.

1 komentář u „Jak mýt dětem hlavu“

  1. jasi meju hlavu v předklonu nad vanou dvakrat tidně

Komentáře nejsou povoleny.