Bylinky proti stresu

třezalkaŽivot v neustálém spěchu, hodně práce a starosti o každodenní existenci způsobují, že čím dál tím více lidí má velké problémy se stresem. Neměli bychom ho ignorovat, protože může mít závažné následky psychického i fyzického rázu. Pomoci mohou různé terapie, samozřejmě jsou zde i farmaka, ale ani příroda nezůstává pozadu a nabízí nám několik velmi zajímavých bylinek, které mohou pomoci i v boji proti stresu.

Heřmánek

Tato bylinka je jednou z nejpopulárnějších léčivých rostlin a má velmi široké využití. Mimo jiné se doporučuje i proti stresu. Také pomáhá s nespavostí nebo nočními můrami. Účinky potvrdily i vědecké výzkumy. Zkoušky v laboratořích dokázaly, že některé látky, které heřmánek obsahuje, mají na mozek podobný vliv jako diazepam. Dlouhodobé přidávání této bylinky do čaje (a nebo přímo vaření heřmánkových čajů) může výrazně omezit efekty stresu a obecného psychického napětí.

Meduňka

Uklidňující účinky této byliny velmi dobře znaly už naše praprababičky. Večer si sedaly do světnice, navařily čajíky, popíjely, vyprávěly si a cítily se mnohem uvolněnější a spokojenější než pánové, kteří vyráželi večer po práci někam na pár skleniček pálenky. Meduňka nepůsobí jen proti stresu a na uklidnění. Navíc dokáže zlepšit paměť, působí proti křečím a stimuluje mozkovou činnost. Jen v tomto případě méně znamená více. Jak ukázaly odborné studie, příliš silný čaj místo uklidnění může vyvolat neklid. Nejlepší je začít po malých dávkách a podle potřeb je postupně zvyšovat.

Zelený čaj

Skvělý uklidňující prostředek proti stresu je i zelený čaj. Mniši na Dálném východě jsou obecně vnímáni téměř jako synonymum klidu a psychické vyrovnanosti. Pomáhá jim v tom meditace, racionální přístup k životu a také pravidelné popíjení tohoto zázračného nápoje. Zelený čaj snižuje tlak, zmenšuje napětí a přináší úlevu ve stresových situacích. Navíc zlepšuje koncentraci. Pro dosažení vyrovnaného stavu by mělo stačit každodenní popíjení tří šálků čaje. Pozitivní vliv na psychiku a odstranění stresu má v tomto případě aminokyselina L-theanin.

Levandule

To, že tato bylina účinkuje proti stresu zjistili už v antickém Římě. Může za to linalool, který uklidňuje a utlumuje naši nervovou soustavu. U levandule se nemusíme zaměřit jen na čajíky a bylinkové směsi. Tato rostlina působí už svou vůní, takže stačí po bytě rozmístit větvičky s usušenou levandulí a měli bychom se cítit výrazně klidněji. Také je možné ji dávat do skříní s oblečením, před spaním pod polštář a dříve lékaři na uklidnění doporučovali nosit pytlíčky se sušenou bylinkou na krku.

Třezalka

Je známá už mnoho staletí jako kvalitní uklidňující prostředek a dobré přírodní antidepresivum. Proti stresu se používají výtažky z této bylinky, olej (můžeme si ho velmi snadno vyrobit i v domácích podmínkách, návod si lze přečíst zde) a nebo samozřejmě čaje. Jen u třezalky bychom měli být trochu opatrnější než u jiných obecně a často používaných bylinek. Zvyšuje citlivost na slunce, takže ji neužíváme v situacích, kdy se chystáme ven nebo například do solária.