Třezalku lidstvo zná přinejmenším již několik tisíciletí. Zajímavých vlastností této léčivé byliny si všimli v antickém světě, kde ji využívali jak k léčbě, tak i k různým mystickým obřadům. Dnes se v medicíně používá také. Obzvlášť populární je třezalkový olej, kterým lze například léčit ploténky nebo popáleniny. Tento lék si navíc můžeme celkem jednoduše vyrobit sami doma.
Snadná, ale pomalá verze
Domácí výroba olejíčku je opravdu velmi jednoduchá. Na úplně nejzákladnější verzi potřebujeme jen třezalkový květ a olej (tradičně se u nás používal lněný nebo konopný, ale velmi dobrých efektů dostaneme i s jinými rostlinnými oleji) a alespoň dvacet dní. Pokud ho chceme vyrobit výrazně rychleji, budeme potřebovat ještě trošku lihu. U nejjednoduššího způsobu prostě musíme nasbírat kvítí, napěchovat ho do sterilně čisté sklenice a vše poté zalijeme olejem – květy třezalky musí být úplně zakryté. Zavíčkujeme a odložíme na nějaké hezky slunečné místo přinejmenším na tři týdny. Po uplynutí této doby tekutinu přecedíme, rozlijeme do menších lahviček a ty pro změnu uložíme někde v chladu a ve tmě. Dobře skladovaný třezalkový olej vydrží docela dlouho. Mimo dosah světla a tepla si účinky zachovává i po dvou letech.
Rychlá výroba
Náročnější způsob výroby vyžaduje trošku více práce a každodenní starosti, ale třezalkový olej máme díky němu za pár dní. Přibližně dvacet pět gramů květu promícháme pečlivě s jednou lžičkou lihu a zalijeme sto mililitry rostlinného oleje. Samozřejmě, pokud chceme si chceme do zásoby vyrobit více oleje, tak tento poměr patřičně zvýšíme. Směs kvítků s lihem a olejem pak za stálého míchání ohříváme přibližně dvě hodiny na páře. Třezalkové kvítečky by měly výrazně zkřehnout a tekutina zčervenat. Pak ji odložíme na dva dny louhovat a nakonec už jen stačí hotový olej přecedit přes plátno, pořádně vymačkat i poslední kapku cenné medicíny. Všechno rozlijeme do malých lahviček a uskladníme ve vhodných podmínkách. Čili, jak už bylo popsáno výše, i v tomto případě olej uložíme někam do tmy a do chladu.
Využití třezalkového oleje
A jak můžeme vlastnoručně připravenou medicínu používat? Tradičně se olejem ošetřují bolavé ploténky. Také léčí různé problémy spojené s chrupavkami i klouby a pomáhá zmírnit bolest. Je vhodný na ztvrdlou kůži a při různých potížích s kůží. Jedná se o již zmíněné popáleniny, ale také například o různé ekzémy, lišeje a vyrážky. Lidová medicína ho také občas doporučuje i na žlučníkové bolesti (ale tady je lepší vše konzultovat s lékařem). Při potížích se žlučníkem se podávalo několik kapek třezalkového oleje na kostce cukru. Také se říká, že pravidelné masírování olejíčkem nám pomáhá zahnat depresi. Římští lékaři to vysvětlovali tak, že díky vtírání oleje do kůže člověk v sobě koncentruje sluneční svit, který se pak postupně uvolňuje a rozhání chmury na duši.