Babské rady na naražené koleno

Natlučené koleno je obvykle nepříliš závažný, ale přitom velmi bolestivý zdravotní problém. Většinou je rozumné se zastavit u lékaře, který prozkoumá, jestli nemáme něco natrženého či nataženého nebo dokonce vyvrknutého. Pokud je diagnóza pro nás pozitivní a koleno je jen naražené, při domácí léčbě nám velmi dobře pomohou tři jednoduché babské rady.

Klid a ještě jednou klid

Člověk s naraženým kolenem by měl být pokud možno v klidu. Nohu nijak nezatěžujeme a nehýbeme s ní. Jestliže opravdu musíme někam dojít (a takové případy pokud možno redukujeme na naprosté minimum), nejlepší je přitom využít pomoci berlí nebo hole. Zvláště důležité je to první den, ve kterém díky klidovému režimu můžeme výrazně zkrátit následnou léčbu. Člověk s natlučeným kolenem by měl pokud možno jen ležet nebo sedět a nohu držet výše  – například opřenou o druhou židli nebo položenou na polštáři.

Zima na naraženinu

Dokud nás natlučené koleno stále bolí, průběžně na ně přikládáme studené obklady. Použít můžeme kostky ledu, sáček s mrazenou zeleninou nebo třeba i láhev naplněnou hodně studenou vodou. Pokud používáme něco z mrazáku, musíme ještě mezi led a kůži dát nějakou látku, abychom se vyhnuli omrzlinám (pytlík stačí obalit například ručníkem nebo čistou utěrkou). Obklad by měl chladit koleno dvacet až třicet minut. Během dne ho přikládáme každé tři hodiny.

A pak trocha tepla

Po chladném obkladu bychom dvakrát za den měli přiložit teplý. Díky tomu se ve tkáni kolem naraženého kolene zlepší krevní oběh a urychlí se její regenerace. A to zase zkrátí dobu léčení. Teoreticky stačí ovázat na patnáct minut nohu šátkem namočeným do hodně teplé vody, ale mnohem lepšího efektu dosáhneme, když využijeme léčivou sílu měsíčku. Naše báby a prabáby na tuhle výbornou bylinku nedaly dopustit a moc dobře věděly proč. Do hrnce nasypeme čtyři lžíce sušených okvětních lístků a dolijeme jeden a půl sklenice studené vody. Uvedeme do varu, stáhneme plamen a pod pokličkou necháme probublávat asi dvacet minut. Vše přecedíme a měsíček ještě vymačkáme. Do hodně teplého odvaru namáčíme gázu a tu přiložíme na naražené koleno. Necháme působit stejně, jako kdybychom přikládali „obyčejný“ teplý obklad.