Když nechceme křečové žíly …

Křečové žíly jsou zdravotní problém, který postihuje ve větší či menší míře několik desítek procent populace. Ačkoliv choroba lidstvo provází přinejmenším již pár tisíciletí, tak její rozmach je spojen s vývojem civilizace a zvýšením některých nezdravých návyků. Velmi často se je považuje hlavně za kosmetický problém, ale ve skutečnosti křečové žíly jsou docela závažné onemocnění, které velmi silně znepříjemňuje život a může vést k různým zdravotním komplikacím. Proto je nejlepší vzniku tzv. „křečáků“ předcházet.

Vyhýbejme se pokud možno dlouhodobému setrvávání v jedné pozici ve stoje nebo vsedě. Samozřejmě někdy to práce vyloženě vyžaduje. V takovém případě, u prací, které děláme stojíce na jednom místě, co nějaký čas přenášejme váhu z jedné nohy na druhou. A pokud to jen situace umožní, projděme se trochu. Pokud pro změnu musíme hodně sedět, dělejme si několikaminutové pauzy, během kterých si trochu protáhneme nohy a projdeme se. Na židli  zase často hýbejme nohami, zvláště chodidly a nedávejme nohu přes nohu, tato pozice totiž vznik křečových žil jen ulehčuje.

Je důležité si také hlídat správný jídelníček. Rychlejšímu vzniku „křečáků“ může pomoci i to, když naše strava nám bude pravidelně vyvolávat nadýmání. Doporučuje se klasický pestrý jídelníček a také dostatek ovoce a zeleniny každý den. Kromě toho bychom měli omezit solení a to včetně různých dochucovadel a směsí, které již sůl obsahují. Lidé, kteří mají genetické sklony ke křečovým žilám by měli věnovat zvýšenou pozornost přísunu vitamínů C, B, E a PP a také křemíku a vlákniny. Občas se také doporučuje pravidelné pití zeleninových šťáv a odvarů z lipového nebo březového listí. Pozor na nadváhu, pokud ji už máme, tak je nutno najít co nejrozumnější zdravý způsob, jak se nadbytečných kil zbavit. Nadváha je totiž jedním z velkých přátel křečových žil.

Pravidelný pohyb je něco, co patří ke zdravému životnímu stylu automaticky, proto asi nikoho nepřekvapí, že jeho nedostatek hraje velký význam i u vzniku křečových žil. Procházky, tanec, jízda na kole a nebo i pravidelné chození do schodů určitě prospějí. Výborné je také pravidelné plavání. Jenom bychom si měli hlídat, abychom příliš nezatěžovali naše chodidla (to se týká hlavně lidí s nadměrnou váhou, pro které příliš dlouhá chůze může riziko „křečáků“ zvýšit a je lepší pak rozložit cvičení v čase). Významná je také pravidelnost.

Je dobré se vyhýbat příliš vysokým teplotám, zvláště pokud máme genetické predisposice k tomuto zdravotnímu neduhu. Dlouhé horké koupele, solárka, sauny, depilování horkým voskem nebo obecně příliš dlouhé opalování určitě nám příliš neprospějí. Také se nedoporučuje podlahové vytápění. Naopak velmi užitečné jsou pravidelné studené sprchy. Není nutno nějak přehánět, stačit by mělo přibližně deset vteřin na každou nohu a sprchování bychom měli začínat u chodidel.

No a na konec si hlídejme správné oblékání a obouvání. Naše oděvy by neměly být příliš těsné, zvláště na dolních končetinách. Týká se to jak kalhot, čili například přiléhavých džínů, tak i například různých ponožek a podkolenek, s příliš těsně utaženou gumičkou, která omezuje proudění krve. Obuv by měla být pohodlná, vyhýbejme se příliš vysokým podpatkům. Pokud to společenská situace vyžaduje a musíme je mít, tak v každé volné chvíli během sezení napínejme svaly na lýtkách. U bot jsou lepší širší špičky a pokud se nám zdá, že obuv ideálně nepřiléhá k chodidlu, kupme si do ní zdravé anatomické vložky.