V dietách je voda důležitá

Každému je asi samozřejmé, že voda je pro náš život naprosto nezbytná. Ale dosti často k ní přistupujeme macešsky a preferujeme různé jiné tekutiny, které sice vodu obsahují, ale již jsou něčím obohaceny (z hlediska našeho zdraví ale dost často spíše znehodnoceny).  Vody bychom si přitom měli vážit, a to nejen jako základního zdroje tekutin, ale také jako důležitého pomocníka při hubnutí.

Mnoho různých diet je založených na tom, že z těla v počáteční fázi odstraňujeme vodu. To se sice může projevit rychle na váze, jenže pro zdraví to není tak úplně nejideálnější, protože organismu hrozí dehydratace. Proto při každé dietě je bezpodmínečně nutné dodržovat řádný pitný režim, případně trochu přísun tekutin zvýšit. Je to důležité i z toho hlediska, že efektivní spalování kalorií potřebuje dostatek vody. Pokud ji nemáme, tak se spalování zpomaluje. Voda navíc vyplavuje různé toxiny z těla, takže její nedostatek by zbrzdil i tento zdravotně nutný proces. Dehydratace snižuje prokrvení svalstva a tím pádem se cítíme výrazně unavenější a nemáme tolik sil na často potřebná cvičení – které, je-li dostatečné, povede k omezení bolestí svalů a kloubů.

Velké množství diet obsahuje hodně vlákniny. Ta je samozřejmě pro tělo velmi důležitá, ale pokud nemáme dostatek tekutin, tak to může vést k zácpě. Voda sama může pomáhat při hubnutí, stačí hodně pít před a během jídla. Díky tomu náš žaludek bude mít rychleji pocit nasycení. Ale pozor, nic se nesmí přehánět, naše tělo potřebuje také spoustu jiných látek a živin, jen voda mu k životu nestačí.

Přesné množství vody, jaké tělo potřebuje, není možno určit jen tak obecně pro každého. Závisí to totiž na velikosti, váze a samozřejmě i na našem jídelníčku. Jestli obsahuje hodně tekutin (například v ovoci a zelenině), určitě vody nemusíme vypít tolik. A naopak, pokud je v něm hodně potravin či pochutin, které organismus dehydrují, musíme odpovídajícím způsobem přísun vody zvýšit. Obecně se jen dá říci, že dospělý člověk vyměšováním, pocením a dýcháním vylučuje něco přes dva litry tekutin a tudíž by minimálně toto množství vody měl dostat do těla – pitím, ale samozřejmě i jídlem. A je důležité si pamatovat, že pro tělo je nejdravější pít dříve, než ucítíme žízeň. To je už totiž signál, že je něco v těle špatně. Pokud budeme pít malé porce vody průběžně během dne a nezapomeneme si vzít lahvičku s vodou na delší cestu, tak by vše mělo být v nejlepším pořádku.