Křečové žíly v těhotenství

Těhotenství není jen čas, kdy čekáme na příchod nového člena naší rodiny. Je to také období, kdy ženské tělo prochází hormonální bouří a je ohroženo různými zdravotními problémy. Křečové žíly patří mezi jeden z nich a ačkoliv to vyvolává vrásky u mnoha „těhulek,“ skoro nic nejíme tak horké, jak se to uvaří.

Křečové žíly během těhotenství vznikají převážně díky velkým hormonálním změnám, které způsobují větší napětí cévních stěn. K tomu se přidá větší objem krve a navíc rozšiřující se děloha negativně ovlivňuje odvod krve z dolních končetin. Ale občas může hrát významnou roli i genetika, zvláště pokud tímto neduhem trpěl nějaký z přímých předků těhotné. Navíc se častěji objevují u osob s nadváhou a těch, které pracují ve stoje. Také pokud mladá maminka čeká více dětí najednou, její žíly jsou rozhodně více ohroženy. Nejčastější výskyt je na dolních končetinách a poblíž intimních míst.

Proč ale je v úvodu ona zmínka, že problém s křečovými žílami v těhotenství nemusí být až tak hrozný? Je to samozřejmě individuální,  ale není neobvyklé, že na konci radostného očekávání většina obtíží sama ustoupí. Jenže nikdy není moc smysluplné jen tak čekat na to, co osud přinese. Pokud patříme do rizikové skupiny, vždy je lepší přistoupit k preventivním akcím.

Rozhodně je nutno si hlídat váhu. Samozřejmě nesmyslné jsou nějaké diety, které by jen mohly ublížit budoucímu dítěti, ale zase člověk si může kontrolovat zbytečné přejídání, nezdravou stravu, po které se více tloustne a také vždy je možno se více hýbat. Jestli se to jen trochu dá, vyhýbejme se dlouhodobému stání a také sezení. Při sezení se pokusme nohy něčím podložit – ideální, ač ne vždy možná, je výše kyčlí. Nedávejme si nohu přes nohu. Pokud musíme stát či sedět v kuse tři čtvrtě hodiny, pokusme alespoň trochu projít nebo si protáhnout nohy. V posteli si nohy podložme polštářem. Vhodné jsou pravidelné půlhodinové procházky, ještě lepší plavání. V těhotenství bychom se obecně měly vyhýbat zdvihání těžkých předmětů a pokud nám hrozí tzv. „křečáky,“ tak to platí dvojnásob. Nepřítelem vašich žil jsou i vysoké teploty a to nejen ve vzduchu, ale také například v saunách nebo na solárku. O dlouhodobém opalování v létě ani nemluvě.

Boty by měly mít spíše širší špičku a rozhodně v těhotenství není vůbec nutno poskakovat po světě na podpatcích. A na šatník obecně bychom si měli dát pozor a nenosit nic, co nám může omezit proudění krve. Takže žádné přiléhavé tanga a kalhoty, těsně utažené pásky nebo punčochy či ponožky, u kterých víme, že nám po nošení zanechají takový ten hezký obtisk. U jídelníčku bychom měli co nejvíce omezit sůl a pokud někdo má rád léčbu sílou přírody, tak na křečové žíly obecně a tím pádem i v těhotenství, nejlépe působí přeslička a jírovec. Tady ale nejdříve je dobré vše konzultovat s gynekologem, jestli u vás nehrozí například nějaká alergická reakce, která by v požehnaném stavu byla velmi nežádoucí.