Domácí pomády a balzámy na rty

Pomády a balzámy na rty nás chrání před nepříznivými vlivy počasí a UV zářením. V obchodech se jich sice prodává velké množství, ale tam si v dnešní době podvádění zákazníků nikdy nemůžeme být úplně jisti složením a kvalitou. Řešením je domácí výroba, která je velmi jednoduchá a výsledek svou kvalitou překvapí asi každého. Níže představíme několik receptů, jak si takový balzám vyrobit.

Zjednodušeně řečeno, balzámy jsou směsi různých tuků a vosků, které stačí ohřát, promíchat a případně něčím „obohatit.“ Vosk nebo kakaové máslo musí být nedílnou součástí každé pomády, jinak by se nám nedržela na rtech. Při ohřívání buďme opatrní, potřebujeme jen tolik tepla, aby se nám rozpustily všechny suroviny, nemusíme (či přesněji nesmíme) nic smažit – užitečná je vodní lázeň. První by se měl rozehřát vosk a teprve poté přidáme tuky, většinou můžeme po zamíchání rovnou odstavit, bez dalšího ohřívání. Domácí balzámy mají docela dlouhou trvanlivost, protože neobsahují vodu.

Nejjednodušší základní pomáda se dá vyrobit ze čtvrt sklenky včelího vosku, který rozpustíme a vmícháme do něj půl skleničky mandlového (jojobového) oleje a lžičku rozpuštěného medu. Po promíchání přelijeme do nádobek a necháme ztuhnout. Čili, jak asi každý vidí, výroba je opravdu nenáročná. Výsledek je sice trochu fádní, ale pro většinu lidí bude asi příjemnější než například jelení lůj. A navíc takový základ se dá velmi jednoduše obohatit. Různé voňavé balzámy získáme přidáním pár kapek nějaké oblíbené silice. Můžeme je i obarvit a tím zvýšit objem našich rtů – stačí přidat trošku oblíbené rtěnky. A nebo přisypeme maličko koření, které působí přímo na rty – například skořice a chilli (jejich efekt si můžeme vyzkoušet bez pomády, stačí promíchat lžičku olivového oleje se špetkou koření a nanést na rty).

Pokud se vám nechce experimentovat s poměry a vlastními přísadami, můžete si vyzkoušet i některé již ověřené hotové recepty na balzámy. A nebo je použijte jako inspiraci pro váš výtvor:

1. 20 ml vosku, 15 ml másla shea, 15 ml kakaového másla, 20 ml jojobového oleje, 15 ml mandlového oleje, 15 ml ricínového oleje, 2 kapky levandulové silice
2. 5 ml vosku, 5 ml kakaového másla, 10 ml avokádového oleje, 1/2 lžičky tekutého medu, 2 kapky vanilkové silice
3. 5 ml vosku, 5 ml kakaového másla, 15 ml kokosového oleje, 5 ml šípkového oleje, 3 kapky růžové silice
4. 13 gramů čokolády, 15 gramů kakaového másla, 5 ml olivového oleje
5. 15 g vosku, 18 g avokádového oleje, 3 kapky grepové silice

1 komentář u „Domácí pomády a balzámy na rty“

  1. Můžete použít i med, olivový olej a hnědý cukr.

Komentáře nejsou povoleny.