Jak si vyrobit domácí lesk na rty

Lesk na rty se používá z více důvodů. Zvýrazňuje jejich velikost, tvar i barvu a navíc je také chrání před přesušením a různými atmosférickými vlivy. Lze ho koupit v libovolné drogerii či obchodu s kosmetikou, ale také si můžeme vlastní domácí lesk vyrobit sami. A kvalitou či účinky se od těch kupovaných lišit nebude. Dá se říci, že pokud použijeme kvalitní suroviny, nejpravděpodobněji bude i lepší.

Lesk na rty s vazelínou

Budeme potřebovat vazelínu, stíny nebo kus rtěnky. Nabereme tolik vazelíny, kolik chceme mít lesku na rty a opatrně si ji rozpustíme. Můžeme to udělat ve vodní lázni nebo mikrovlnné troubě. První metoda je ale trochu lepší, protože máme větší kontrolu nad její konzistencí a teplotou. Vazelína totiž nesmí vřít. Pak přidáme tolik rozdrobených stínů nebo rtěnky podle toho, jak intenzivní barvu chceme dosáhnout. Velmi pečlivě mícháme, aby se nám neudělaly hrudky. Nakonec stačí už jen hotový lesk na rty přelít do připravené (čili vyvařené a vysušené) nádobky a nechat zatuhnout.

Tento recept je snadný a rychlý, ale pro mnoho příznivců zdravého života má dvě základní vady. Jednak složení prodávaných rtěnek či stínů často připomíná pohled na Mendělejevovu tabulku a navíc spousta lidí má problémy i přímo s vazelínou. Pro ty je tu časově i pracně mírně náročnější varianta, která ale čerpá jen z přírody. 

Přírodní lesk na rty

Nachystáme si kokosový olej, bambucké máslo (máslo shea) a nějaké ovoce, které hodně barví. Vhodné jsou například višně nebo borůvky, případně můžeme sáhnout i po zeleninovém „barvivu“ jaké získáme z červené řepy. Ovoce nastrouháme nebo nasekáme. Ve vodní lázni rozehřejeme kokosový olej a vložíme do něj připravenou drť. Odstavíme na dvě hodiny, znovu jemně ohřejeme do tekutého stavu a přes gázu přecedíme do jiné nádobky. Gázu ještě pořádně vymačkáme. Zbavíme se vody a vše dokonale promícháme s bambuckým máslem, aby naše pomáda získala jednolitou konzistenci. Přeložíme do připravené nádobky a máme hotovo.