Domácí pleťové masky z jahod

Miska čerstvých umytých jahodJahodová sezóna je v posledních letech vlastně celý rok. Plody nás lákají svým vzhledem, ale mimo měsíce, ve kterých toto ovoce skutečně dozrává, chuť je většinou k ničemu. Ochutnáme jednu jahodu, otráveně ji vyplivneme a pak se automaticky objeví otázka, co se zbytkem. Odpověď zní, můžeme si udělat domácí pleťové masky.

I když je chuť jahod  příšerná, plody stále obsahují různé užitečné látky, které prospívají naší pleti. Mají antibakteriální, hydratační a stahující účinky. Navíc se je dá označit za vitamínovou bombu, která omlazuje naši pokožku. Výtažky z ovoce využívá kosmetický průmysl, často je najdeme u přípravků určených pro suchou a poškozenou pleť.

Základní jahodová pleťová maska se vyrobí z osmi jahod a třech lžic medu.* Stačí je jen rozmačkat v mističce a pořádně promíchat s medem. Masku naneseme na očištěný obličej a necháme působit necelou čtvrt hodinku. Poté tvář opláchneme, osušíme a namažeme oblíbeným krémem. Pozor, pokud zkoušíte jahody poprvé, raději si je naneste nejdřív na jemnou pokožku v podpaždí a sledujte, jestli se neobjeví nějaká alergická reakce.

Domácí pleťová maska pro suchou a normální pokožku bude vyžadovat ještě nějaké „mazadlo.“ K osmi jahodám, dvou lžícím medu si ještě přidáme lžíci mandlového nebo jojobového oleje (pokud použijeme sezamový, tak výsledek bude účinkovat i proti vráskám) a přikápneme osm kapek čisté citronové nebo limetkové šťávy. Dále už jen vše rozmačkáme, rozmícháme, naneseme a necháme tentokrát účinkovat pět minut. Poté pleť ošetříme jako ve výše uvedeném případu.

Poslední návod je určen jen pro suchou a poničenou pleť. K rozmačkaným pěti jahodám vmícháme dvě lžíce medu a půl lžíce dobrého bílého jogurtu (čili ne light) nebo tučnější zakysanou smetanu. Tuto masku necháme účinkovat deset minut a poté opláchneme teplou vodou, osušíme a ošetříme.

*Pokud chceme med používat v domácí kosmetice (a nebo ho jíst studený – do pečiva a teplých jídel je to celkem jedno), kupujme ho raději u včelaře. Medy v obchodech jsou zbaveny velkého množství zdraví prospěšných látek, které se z něj vytáhne a prodá mimo jiné kosmetickému průmyslu. A vám zůstane jen nažloutlá sladká hmota.