Jogurty jsou zdravé

Televizní reklamy nás neustále přesvědčují, že bychom měli jíst jogurty a výrobky s jogurtovým základem, protože jsou velmi zdravé. Je to pravda, i když samozřejmě se to netýká úplně všech marketingově vychvalovaných produktů. Zjednodušeně řečeno, pokud chceme prospět svému zdraví, nesmíme sahat po různých ochucených, doslazených či light výrobcích, ale musíme si vybrat nějaký dobrý přírodní jogurt. A na pozitivní účinky tohoto malého zázraku se podíváme na následujících řádcích.

1. jogurt je velmi dobře stravitelný a v mnoha případech je vhodný i pro lidi, kteří mají potíže s intolerancí laktózy.

2. je výborným zdrojem bílkovin. Klasický kelímek jogurtu nám dá přibližně šestinu denní potřebné dávky.

3. je také skvělým zdrojem vápníku. Tělu ho  dodá mnohem více než stejné množství mléka a kelímek pokryje přibližně dvacet až třicet procent denní dávky. Tento minerál navíc chrání střeva před negativními efekty nadměrné produkce žlučových kyselin. Konzumace přibližně tří set gramů jogurtu denně působí jako prevence před vznikem osteoporózy.

4. snižuje hladinu tzv. špatného cholesterolu a pomáhá chránit oběhovou soustavu.

5. pravidelná konzumace jogurtu zlepšuje vstřebávání minerálů a vitamínů.

6. posiluje imunitu a zlepšuje schopnost organismu se bránit před virovými infekcemi.

7. je vhodný během různých střevních potíží, v lidové medicíně se často podával při průjmech. Pomáhá hojit střevní stěnu při rekonvalescenci po různých onemocněních trávicího traktu.

8. snižuje negativní příznaky premenstruačního syndromu, zvláště pomáhá tlumit bolesti v podbřišku.

9. zdravé bakterie, které jogurt obsahuje, pomáhají chránit trávicí trakt a také snižují riziko onemocnění rakovinou.

10. podle mnoha výzkumů pravidelná konzumace jogurtu může pomoci při boji s plísněmi a kvasinkovými infekcemi. Pozor, v případě těchto zdravotních problémů si musíme obzvlášť pečlivě hlídat složení, slazené jogurty by zdravotní potíže mohly zhoršit.

11. jogurt je nízkokalorický, obsahuje vitamíny A a B, tělu kromě vápníku dodává i fosfor, jód, draslík a zinek

12. prospívá naší pleti a to jak vnitřně, tak i zevně – přírodní jogurt je nedílnou součástí nepřeberného množství domácích pleťových masek.