Oční duhovka a nemoci

Oční duhovkaIridologie není v naší zemi příliš známý pojem. Jedná se o neinvazivní vyšetřovací metodu, která se snaží odhalit stav našeho zdraví podle různých změn, jaké vykazuje oční duhovka. První pokusy o diagnostiku nemocí podle stavu duhovky se nezávisle na sobě objevily už ve starověké Číně a Egyptě, v Evropě tato metoda začala získávat popularitu až relativně pozdě. V roce 1670 Philip Meyens v knize Physiognomica medica popsal vazby mezi jednotlivými orgány a duhovkou a v devatenáctém století jeho práci dále rozvinul maďarský lékař Ignátz von Peczely. Od té doby se metoda dále vyvíjela, i když v jejím hodnocení odborníci stále nejsou jednotní. Podívejme se na některé nemoci, které by měl podle iridologických postupů ze stavu duhovky vyčíst i laik.

Neuróza – v důsledku neustálého stresu se na duhovce vytváří více prstenů. Častým doprovodným jevem jsou i zvětšené zornice.

Osteoporóza – struktura duhovky nám napoví i o stavu našich kostí. Zjednodušeně se dá říci, že čím ji máme jednolitější, tím pevnější jsou i kosti. Pokud se v ní začnou objevovat různé mezery, naznačuje to i nepříliš dobrý stav kostí. První náznaky lze pozorovat i v relativně mladém věku, kdy ještě máme možnost vše ovlivnit zvýšeným přísunem minerálů.

Snížená imunita – bílé skvrnky či čárky rozseté po duhovce (opticky mohou působit, jako by byly nad ní) naznačují slabší obranyschopnost organismu. Ta se může projevovat nejen větší náchylností k různým infekčním nemocem, ale také například bolestmi kloubů nebo alergiemi.

Potíže s játry – na duhovce se mohou objevovat (a také postupem času mizet) hnědé skvrnky. Naznačují nějaký problém s játry, jako je například zánět, otrava nebo nadměrná konzumace léků.

Rakovina – černé tečky mohou naznačovat zvýšené riziko výskytu rakoviny. Navíc může se i jednat o přímý výskyt zhoubného nádoru v oku, takže v takové situaci bychom raději měli okamžitě navštívit očního lékaře a nechat se pečlivě vyšetřit.

Problémy se slinivkou – nesprávné fungování či onemocnění tohoto orgánu naznačují tmavě oranžové skvrny na rohovce. Často se objevují u lidí trpících cukrovkou.

Nemoci ledvin – potíže s ledvinami duhovka naznačuje výskytem žlutých skvrnek.

Špatný metabolismus – špatná látková přeměna se projevuje tmavým kruhem kolem celé duhovky. Síla prstence naznačuje intenzitu problému.

Kornatění tepen – bělavý či šedavý prsten kolem duhovky je kromě jiného podle iridologie také jedním z příznaků potíží s tepnami. Pokud je silnější v dolní části oka, problémy se budou týkat spíše dolních končetin, jestliže se to týká spíše té horní, máme nějaké potíže s mozkovými cévami.