Rychlé jogurtové pleťové masky

Různé problémy s pletí můžeme řešit návštěvou nějakého kosmetického salonu nebo nákupem drahých přípravků. Málokdy to trvale pomůže, ale peněženku to zatíží vždy. Můžeme místo toho sáhnout do lednice a vytáhnout obyčejný jogurt, který stojí pár korun a dokáže vyřešit mnoho potíží. Tradičně z něho můžeme vyrobit různé účinné pleťové masky.

Rozmanitost problémů a druhů pokožky je blahoslavenstvím pro velké koncerny, které potom vyrábí stovky a tisíce různých „patlátek.“  Ty jsou jí vždy údajně šité přesně na míru. Obyčejný kvalitní jogurt  „vyráběný“ kravičkami moc mezi pletí nerozlišuje. Nepotřebujete jeden od černé krávy, druhý od hnědé a třetí od flekaté. Stačí jakýkoliv a pokožka může čerpat jeho blahodárné účinky. Kyselina mléčná působí jako přirozený peeling a tuky v jogurtu vyživují. Používáme kvalitní, tučný jogurtík, který má živé kultury. Z daleka se vyhýbáme různým produktům light. Protože tento „kosmetický materiál“ budeme používat ve větším množství a navíc se nám hodí například i pro zdravé snídaně, můžeme popřemýšlet i o domácí výrobě. Následující video ukazuje, že to je velmi jednoduché.

Jak ještě posílit sílu pleťových masek při nějakých problémech? Stačí něco malého přidat:

Jogurtová maska pro suchou pokožku by měla obsahovat navíc ještě trochu kvalitního medu (čili od včelaře nebo z důvěryhodného obchodu, nikoliv ze supermarketu). Med posílí hydratační vlastnosti jogurtu a pomůže mu se dostat hlouběji a dokonaleji do pokožky. Na půl druhé lžíce jogurtu se dává jedna lžička medíku. Po promíchání vše naneseme na tvář a necháme deset až patnáct minut působit.  Mimochodem stejný poměr si můžeme namíchat i k jídlu, je to výborné.

Pleťová maska na akné by pro změnu měla obsahovat navíc i banán rozmačkaný na jemnou kašičku. V tomto případě je velmi důležitý účinek vitamínu B, který působí protizánětlivě a pokožku navíc dobře vyživuje a změkčuje. Poměr je v tomto případě půl banánu na malý kelímek jogurtu (pokud jsme si vyrobili sami vlastní domácí, tak jde o cca 200 gramů). Nanášíme na čtvrt hodinky.

Osvěžující jogurtová maska, která je vhodná pro starší a nebo unavenou pleť zase potřebuje trochu antioxidační síly navíc, kterou jí přidají na jemno semleté vlašské ořechy nebo ovesné vločky. Na kelímek se používají dvě lžíce vločkového či ořechového prášku. Doba účinkování je také patnáct minut, jen v tomto případě před opláchnutím ještě jogurt jemnými krouživými pohyby vmasírujeme do tváře.