Čtyři tipy, jak začít zdravě hubnout

Metod hubnutí a různých diet jsou stovky a možná dokonce i tisíce. Část z nich vzniká v tzv. domácích podmínkách a rozvíjí se díky přispění fantasie a selského rozumu. Některé ale doprovází i náročný vědecký výzkum. Odborníci z americké Cornell University vymysleli a ozkoušeli metodu, která nám poradí, jak můžeme začít zdravě hubnout.

V roce 2007 byl spuštěn průzkum National Mindless Eating Challenge, který se částečně zakládal na knížce o názvu, Bezmyšlenkovité jezení: Proč jíme více než si myslíme.  Zúčastnilo se ho více než dva tisíce lidí, u kterých byly porovnávány návyky a výsledky hubnutí poté, co jim bylo doporučeno několik praktických rad, jak k jídlu přistupovat.

Nejčastěji opakované a doporučované rady, které pomáhaly začít hubnout zdravě bez nějakých drastických diet byly velmi jednoduché a logické:

1. Po každém soustu odkládejte příbor a pořádně žvýkejte. Díky zpomalení, váš organismus dříve pochopí, že jste již syti a sníte méně.

2. Dejte si teplou snídani. První pokrm by měl být do hodiny od probuzení.

3. Nejezte doma ani za pochodu přímo z balení. A to ať se to týká dříve připravených sendvičů a nebo naopak koupeného balíku chipsů či sušenky. Vždy byste si měli najít čas na jídlo, které si pak rozbalíte a v ideálním případě i přeložíte na talíř či do misky. V případě pamlsků po malých porcích, sáček vždy po naložení odložte do skříně či lednice.

4. Jídlo nenechávejte na stole, lince, skříni atd. Prostě byste ho neměli mít neustále na očích.

Není to nic složitého, že? Lidé, kteří se těchto rad jak hubnout drželi, dokázali průběžně ztrácet nadbytečná kila i bez velkých změn v jídelníčku. Velmi významnou roli hrála důslednost. Na začátku leckdo měl problém  a mnohá „přikázání“ tu či tam porušil, ale důležité bylo, aby se člověk po počátečních neúspěších nevzdal. A stále od sebe vyžadoval dodržování výše uvedených jednoduchých zásad.

Pozor, nesmíme čekat zázraky, které slibuje každá druhá reklama na nějaké zázračné hubnutí. Za dva týdny dvacet kilo dole mít nebudete. Ale také vás nečekají závažné zdravotní problémy ani jojo efekt. U tohoto přístupu člověk ztrácí ze své nadbytečné váhy přibližně kilo až dvě měsíčně. Jen díky důslednosti. Navíc si s postupem času si zvykne na určitý režim a pravidelnost. Vědci vypozorovali, že lidé po měsíci až dvou automaticky zkvalitňují svůj jídelníček a životosprávu. Což přispívalo k dalšímu hubnutí a hlavně k velmi dobré fysické formě.