Jak přežít vedra v těhotenství

Letní vedra každý snáší trochu jinak, někteří lidé se na ně dokonce i velmi těší. Je ale jedna skupina, pro kterou příchod vysokých teplot znamená téměř vždy jen velké utrpení. Jedná se o těhotné maminky v pokročilém stádiu těhotenství. Těm je určeno následujících deset rad, díky kterým budou moci teplé letní měsíce přežít mnohem příjemněji.

1. Snažte se vyhýbat sluníčku ve chvílích, kdy svítí nejsilněji. Přes poledne vyhledávejte stín a pokud možno vůbec nevycházejte z domova, zvláště pokud jste ve městě.

2. V létě rozhodně zpomalte. Vedra jsou velkou zátěží pro organismus a během těhotenství se vaše tělo musí starat ještě o dítě, takže každou námahu budete cítit mnohonásobně více.

3. Neměli byste zapomínat, že teplota na sluníčku je mnohem vyšší než ve stínu. Takže obecně během těhotenství vyhledávejte místa, která vám poskytnou ochranu před sluncem. Pokud to situace umožňuje, vyjeďte někam mimo město do přírody.

4. Dávejte si velký pozor na skoky teplot, jaké zažijete například při přechodu z klimatizace na sluníčko a naopak. Klimatizované místnosti nám sice pomáhají vedro přežít mnohem lépe, ale drastická změna teploty zvyšuje riziko různých onemocnění.

5. Pokud máte pocit, že je vám nesnesitelně horko, opláchněte si ruce pod tekoucí vodou nebo přiložte na krk navlhčený kapesník či šátek a nebo si jemně postříkejte obličej vodou.

6. Používání krémů s vyšším filtrem je během veder a silného sluníčka nutnost, protože kůže v těhotenství je díky hormonálním změnám výrazně citlivější a může docházet ke vzniku nehezkých skvrn.

7. Během veder se vyhýbejte těsnému oblečení. Ideální jsou volné sukně (obecně se v létě raději vzdejte kalhot, protože ty zvyšují riziko vzniku různých nepříjemných infekcí) a trička či blůzy z přírodních hodně prodyšných materiálů.

8. Většin pozornost musíte věnovat i obuvi, měla by být prodyšná a hlavně pohodlná. Snížíte díky tomu problémy s otoky, které se během veder v těhotenství objevují.

9. I v horkých letních měsících byste se měli hýbat. Jenže sluníčko a vyšší váha způsobují, že normální chození není moc příjemné a navíc zatěžuje klouby i oběhovou soustavu. Výborným řešením může být plavání, které ochladí a zároveň vás příjemně rozhýbe.

10. Vedra vám pomůže přežít i správný pitný režim, nejlepší tekutinou jsou nesycené minerálky s nižším obsahem solí a nebo obyčejná voda. Dostatek tekutin snižuje riziko vzniku zánětu močového měchýře. Jídlo by v létě mělo být lehce stravitelné, vyhýbejte se přejídání.