Hořčík – obsah v potravinách

Minerály jsou látky, které neumí naše tělo vytvářet a musíme mu je pravidelně dodávat. Mezi nejvýznamnější patří hořčík, který je zodpovědný za nepřeberné množství různých chemických reakcí probíhajících v organismu a jehož nedostatek velmi rychle pocítíme. V normální situaci nemusíme nijak bláznit s tabletkami, stačí že ho tělu dodáme v potravinách, které jsou běžnou součástí našich jídelníčků.

Nedostatek hořčíku má různé příznaky. Velmi často se objevují svalové křeče, většinou je ucítíme nejdříve na lýtkách. V noci se výrazně více potíme a máme potíže s usínáním. Při téměř libovolné činnosti se objevují problémy se soustředěním, většinou jsme i výrazně nervóznější. Dlouhodobý nedostatek hořčíku vyvolá i neustálý pocit únavy, bolestivé menstruace, pokles imunity, časté migrény, deprese a omdlévání. Může se také zvýšit vypadávání vlasů, objevit osteoporóza, začnou se lámat nehty, častěji se objevuje zubní kaz a zvětšují se problémy s vysokým tlakem a se srdcem.

Jak už bylo výše uvedeno, v potravinách je hořčíku dostatečné množství. Mezi velmi dobré zdroje s vysokým obsahem tohoto minerálu patří celozrnné pečivo a těstoviny, slunečnicová, lněná, sezamová a dýňová semínka, sója, mandle, datle, sušené meruňky či švestky, oříšky, klíčky a také kakao čili samozřejmě hlavně čokoláda. Ale to není všechno, někteří lidé si sice občas zobnou nějakou celozrnnou housku, ale k jiným produktům mají nedůvěru, protože jsou „moc zdravé.“ Těm hořčík mohou dodávat luštěniny, zelená zelenina (špenát, brokolice nebo zelí), ale i maso (dobrým zdrojem hořčíku jsou například játra), ryby nebo i třebas obyčejné brambory. A po jídle můžeme svačinky prokládat banánem, ananasem, malinami nebo červeným rybízem. Více magnesia najdeme také v některých minerálkách a to nejen v těch, které mají hořčík přímo v názvu – stačí se podívat na složení, které najdeme na každé lahvi. Spolu s tímto minerálem vyhledávejme v potravinách vitamín B6, který zlepšuje jeho vstřebávání. Je v játrech, celozrnném pečivu, banánech, zelenině, rybách, vejcích, droždí, oříšcích či bramborách.

V potravinách je hořčíku dostatek, ale stejně bychom si měli dávat pozor na některé látky, které ho z organismu odstraňují nebo zhoršují jeho zpracování. Jedná se hlavně o kofein, alkohol, taniny nebo fosforečnany. Podobný vliv mají i některé močopudné a uklidňující léky, též část antikoncepce a antibiotika. Také bychom měli dbát o zvýšený přísun magnesia v létě a během zvýšené fyzické aktivity, protože nadměrné pocení nám minerál z těla vyplavuje.