Domácí deodorant bez hliníku

Deodoranty stále vyvolávají velké diskuse. Na jedné straně je neoddiskutovatelný fakt, že rozklad potu, zvláště v letních měsících, vytváří velmi nepříjemný zápach. Na druhou stranu pocení je přirozená reakce, která vylučuje škodlivé látky z těla a pomáhá ochlazovat organismus. No a navíc velká část prodávaných prostředků obsahuje různé chemikálie, které našemu tělu moc neprospívají (například sloučeniny hliníku či parabeny). Řešením může být domácí deodorant, který vyrobíme pouze z neutrálních či dokonce zdraví prospěšných surovin.

A co budeme potřebovat? Ten nejjednodušší deodorant vytvoříme tak, že si nachystáme jednu zarovnanou lžíci škrobu, stejné množství jedlé sody, jojobového oleje (nebo oleje lisovaného z hroznových jadérek) a několik kapek oblíbené silice – například levandulové či růžové. Všechny suroviny pečlivě utřeme, aby nám vznikla dokonale promíchaná pasta, kterou přeložíme do uzavíratelného kelímku a uskladníme na nějaké chladnější místo. Pak podle potřeb deodorant vtíráme do podpaždí či na jiná místa, kde se nejvíce potíme.

Druhá varianta využívá zázračné antibakteriální účinky kokosového oleje a recept také není příliš složitý. Promícháme přibližně čtvrt sklenky škrobu se stejným množstvím jedlé sody, pak přidáme pět až šest lžic kokosového oleje, oblíbenou vonnou silici (kromě květinek můžeme vyzkoušet i teatree, který kromě zajímavé vůně pomáhá likvidovat bakterie a v létě svou vůní odpuzuje komáry a klíšťata) a vše pečlivě rozmícháme na krém (někdy musíme olej trochu povolit ve vodní lázni, aby se nám lépe spojil), který přeložíme do skleničky a používáme podle potřeby.

Nezapomínejme na to, že zápach potu mohou omezit i některé bylinky, takže během léta můžeme kombinovat přírodní deodoranty právě s nimi. Například pokud pěstujeme kosatec, můžeme jeho oddenek usušit, rozdrtit na jemný pudr, který poté nanášíme do podpaždí. Podobný efekt má i citronová tráva či šalvějový prášek. Velmi důležitou roli hraje i naše stravování, pokud do sebe budeme cpát jen různá tučná jídla, polotovary, nadměrné množství česneku či cibule, kofein a spoustu sladkostí, tak nám nejpravděpodobněji žádný deodorant, přírodní či kupovaný, stejně nepomůže.