Květový pyl – účinky a užívání

Květový pyl v sobě obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, které mají na lidský organismus tak pozitivní účinky, že ho využívá nejen přírodní medicína, ale i farmaceutický a kosmetický průmysl. Název je možná mírně matoucí – nejedná se o čistý pyl oklepaný z květů, ale o ten, který už včely sebraly a částečně obohatily. Proto se mu také často říká včelí.

Květový pyl je velmi dobrým zdrojem bílkovin a volných aminokyselin, které tvoří přibližně deset až patnáct procent jeho obsahu. Také se v něm nachází více než dvacet enzymů a koenzymů, které jsou důležité pro správné fungování lidského organismu. No a tím to ještě nekončí. V pylu jsou obsaženy i velmi důležité flavonoidy, fenolové kyseliny, více než čtyřicet minerálních látek a široké spektrum vitamínů. Na takovou nenápadnou drobnůstku je to opravdu impozantní seznam.

A jaké jsou hlavní účinky pravidelného užívání květového pylu? Zlepšuje metabolismus, posiluje imunitu, zvyšuje počet červených krvinek a pomáhá při detoxikaci organismu. Je vhodný při mnoha onemocněních trávicí soustavy, kterou pomáhá regulovat, zlepšuje její mikroflóru a udržuje ji v lepší kondici. Pomáhá při průjmech, zácpách i žaludečních vředech. Podává se dětem s chudokrevností a nechutenstvím. Urychluje regeneraci jater, zlepšuje fungování oběhové soustavy a posiluje cévní stěny. Doporučuje se i při některých alergiích, podle různých výzkumů může zmírňovat projevy astmatu*. No a kromě toho všeho ještě účinkuje na lidskou psychiku – pomáhá hlavně při problémech se stresem, celkovou nervozitou, depresí a koncentrací.

A jak blahodárné účinky květového pylu využít? Je to velmi snadné. Podává se třikrát denně před jídlem. Před tím bychom si ho měli dokonale rozdrobený rozmíchat v medu, mléku nebo s troškou vody a pak ho alespoň čtyři hodiny nechat odstát (někdy se doporučuje ho nechat s trochou vody a medu před užitím několik dní fermentovat). V rámci prevence se většinou doporučuje podávat dětem přibližně deset gramů denně a dospělým dvojnásobek tohoto množství rozdělený do tří pravidelných dávek, ale přesné užívání je rozumné vždy probrat s odborníkem, který zohlední náš věk, celkový zdravotní stav a také problém, který by podávání květového pylu mělo řešit.

* Ačkoliv se doporučuje při některých alergiích a astmatu, nemocní by si nejdřív měli zjistit na velmi malých dávkách, jak jejich organismus na květový pyl reaguje, aby místo zlepšení stavu si nepřivodili ještě nové zdravotní problémy.