Tři bylinky na alergii

Zlatobýl rostoucí u jezírkaJaro je období, které většina alergiků z duše nenávidí. Všude kolem  nás je nepřeberné množství různých pylů, co vyvolávají u nemocných nepříjemnou reakci. A tak polykáme různé pilulky, sedíme i během krásných dnů doma a čekáme, až se situace zlepší. Bylinky alergii převážně přímo nevyléčí, ale u mnoha lidí zmenšují nepříjemné symptomy, které přehnanou imunitní reakci našeho organismu doprovází.

1. Kopřiva – její pálivé chloupky podráždí kůži i u lidí, kteří alergii nemají. Ale na druhou stranu, jak ukázaly různé výzkumy, výtažky z této zajímavé byliny (velmi oblíbené například i při detoxikaci organismu) již po týdnu dokázaly ve velkém množství případů zmírnit příznaky alergie na pyl a tak zvané senné rýmy.

2. Heřmánek – je to další zajímavá bylinka, která u některých lidí vyvolává velmi silnou alergickou reakci a u jiných zase příznaky alergie dokáže prokazatelně redukovat. Jeho silice obsahují látku nazývanou chamazulén, která umí snižovat hladinu histaminu v organismu a má protizánětlivé účinky.

3. Zlatobýl – heřmánek či kopřivu zná většina z nás. Zlatobýl je sice léčivá bylina, ale její význam si uvědomují spíše jen odborníci – mezi širokou veřejností nikdo moc o její existenci netuší.  Což je samozřejmě škoda. Podobně jako dvě předchozí byliny u někoho může vyvolat alergickou reakci, ale u jiných lidí její příznaky silně potlačuje. V tomto případě našemu tělu pomáhá vysoký obsah antioxidantů, které svou sílu ukazují hlavně pokud nás trápí senná rýma.

Samozřejmě k bylinkám musíme přistupovat s určitou opatrností. Alergici by je rozhodně neměli sbírat, to ať raději nechají někomu, kdo má imunitní systém v naprostém pořádku. Jednak během sběru může dojít ke kontaktu s mnoha dylšími pyly a navíc některá bylina může být neškodná, pokud ji podáváme vnitřně, ale při přímém kontaktu s čerstvou rostlinou může dojít k silné alergické reakci. Také nesmíme zapomínat na to, že každý organismus je trochu jiný a to co pomáhá jednomu, může velmi silně škodit druhému. Proto bychom nejdřív měli vyzkoušet, jestli se po vypití malého množství nálevu neobjeví nějaké nežádoucí symptomy. Ideální je samozřejmě konzultace se specialistou. Posilující kůra proti alergii by měla trvat přibližně dva týdny, během nichž pijeme tři skleničky scezeného nálevu denně.