Léčivý zlatobýl

Zlatobýl a včela

Pomalu přichází čas zlatobýlu. Jeho krásné žluté kvítky začínají na konci léta zalévat naše louky a pomalu připomínají, že se blíží podzim. Je velmi dekorativní a také nenáročný na pěstování, takže ho můžeme najít i na mnoha českých zahrádkách. Také je to od nepaměti využívaná léčivka, kterou můžeme najít v mnoha domácích lékárničkách.

Vlastnosti zlatobýlu

Zevně bylinu využívali už staří Germáni pro dezinfekci a ošetření různých zranění, vyrážek a vředů. Dá se použít i při potížích s akné a mastnou pletí. Stahuje rány, zpomaluje krvácení, má antimykotické účinky a urychluje hojení. Nálevy, odvary i různé tinktury se podávaly při problémech s trávicí soustavou, ledvinami a dokonce i při bolestech kloubů. Zlatobýl také přináší úlevu při úporném a bolestivém kašli. Podle některých léčitelů může být vhodný i pro astmatiky. Tato bylina se často přidává do uklidňujících a rozehřívajících bylinkových směsí. Najdeme ji také v čajích doporučovaných na posílení imunity. U zlatobýlu nejsou známé nějaké výrazné kontraindikace nebo silné nežádoucí účinky, přesto bychom ale domácí využití měli raději vždy konzultovat s odborníkem. Zvláště se to týká případů, kdy chceme podávat tuto léčivku dětem, těhotným či kojícím ženám a nebo lidem, co mají problémy se srdcem nebo špatnou funkcí ledvin.

Tinktura a nálev

Tinkturu připravíme velmi snadno, jen to zabere trochu času. Padesát gramů sušené drogy zalijeme půl litrem čtyřicetiprocentního potravinářského lihu (můžeme použít i nějakou jinou průzračnou pálenku bez chuti). Nádobu přiklopíme a odložíme ji na nějaké slunečné místo. Necháme louhovat přibližně dva týdny. Každý den jemně protřepeme. Přecedíme, rozlijeme do tmavých lahviček, zavíčkujeme a uskladníme někam do tmy. Obvykle se podává pět kapek třikrát denně.

Příprava nálevu je také jednoduchá. Lžičku sušeného zlatobýlu zalijeme vařící vodou a necháme pod pokličkou louhovat přibližně čtvrt hodiny. Pak nálev přecedíme a ještě teplý vypijeme. Doporučená dávka jsou dva až tři šálky denně. Zlatobýlový nálev můžeme navíc použít pro oplachování kůže. Při angíně a zánětech ústní dutiny ho lze i kloktat. Pozor, je dost močopudný.