Kontryhel obecný a jeho účinky

Kontryhel obecný, latinsky Alchemilla vulgaris, je dnes už méně známá, přitom v přírodě velmi široce rozšířená, léčivá bylina. Běžně ho můžeme najít na loukách, okrajích lesů či podél cest. V bylinkářství se využívají hlavně jeho listy a květy, léčivé účinky kontryhelu znali už naši prapředkové. Často se mu říkalo nejlepší přítel žen.

Kontryhel má kvalitní protizánětlivé účinky, často se podával při různých potížích s trávicím systémem. Jednalo se o tradiční lék při nadýmání, lehčích průjmech, bolestech břicha, pálení žáhy a také při žaludečních vředech. Při běhavce se podávala bylinková směs ze stejných dílů kontryhele obecného, mochny husí, máty peprné a jitrocele kopinatého. Jednu lžíci sušené drti zalijeme v termosce půl litrem vroucí vody a necháme hodinu louhovat. Pak tekutinu přecedíme a podáváme teplý šálek léčiva třikrát denně. Tento nálev není vhodný pro děti. Samotný kontryhel můžeme pro změnu použít na trávení a povzbuzení chuti. Stačí dvě lžičky rozdrolené bylinky zalít vroucí vodou, pět až deset minut necháme louhovat, přecedíme a podáváme půl sklenky třikrát denně.

Pomoc při průjmech a nebo zlepšení trávení jsou rozhodně velmi užitečné, ale určitě by bylince nevysloužily pověst nejlepšího přítele žen. Tuto přezdívku kontryhel dostal proto, že se v lidové medicíně velmi často podával při různých potížích s měsíčky, příliš silném krvácení, velkých menstruačních bolestech, zánětech vaječníků a během menopauzy. Při bolestivé menstruaci se doporučovala směs z kontryhele, meduňky a heřmánku. Jednu lžíci zalijeme skleničkou vroucí vody a necháme čtvrt hodiny louhovat pod pokličkou. Nápoj přecedíme a pijeme ho čerstvě připravený třikrát denně. Stejná směs se podávala i při menopauze.

Ženy určitě potěší i fakt, že kontryhel má blahodárné účinky na pleť. Obklady, koupele a tinktury urychlují hojení, působí proti různým kožním zánětům včetně akné a také zpevňují a regenerují naši pokožku. Efekty si můžeme vyzkoušet v omlazující koupeli, kterou připravíme tak, že smícháme padesát gramů kontryhele s dvaceti pěti gramy květů jírovce, měsíčku, heřmánku a lípy. Vše zalijeme dvěma a půl litry vody, povaříme pod pokličkou deset minut, dalších pět minut necháme louhovat a pak tekutinu přecedíme do vany naplněné vodou o teplotě přibližně třicet sedm stupňů. Máčíme celé tělo a průběžně omýváme i obličej přibližně patnáct minut. Pokud máme akné a hodně mastnou pleť, můžeme si z kontryhele obecného připravit léčivou tinkturu. Ta se dá úspěšně využít i při oparech a nežitech. Sklenku bylinek zalijeme půl litrem čtyřiceti procentního lihu a necháme dva týdny louhovat. Pak čirou tekutinu rozlijeme do tmavých lahviček a uskladníme. Pleť či nemocné místo ošetřujeme třikrát denně.