Jak bojovat se stresem

Stres je všudypřítomný. Do psychicky náročných situací se můžeme dostat nejen v práci či doma ale dokonce i na procházce nebo na prázdninách, které máme spojené spíše s odpočinkem. Stres může mít částečně i pozitivní vliv. V rozumné míře nás motivuje k lepším výkonům. Ale dlouhodobě vyvolává deprese, únavu, snižuje sebevědomí a také škodí našemu organismu. Proto je užitečné poznat různé metody, které nám se stresem pomohou bojovat.

1. s psychickým tlakem bychom měli začít už ráno. Jedna rada je velmi prostá. Buďme se o čtvrt hodiny dříve. Většinu lidí sice vyděsí představa kratšího spánku, ale těch pár minut nás rozhodně nezabije (také můžeme jít spát o chvilku dříve) a dobrý start do nového dne udělá opravdu hodně. Místo tradičního hrnku horkého kafe mezi dveřmi si můžeme v klidu připravit snídaní a během jídla si v klidu promyslet, co je potřeba udělat.

2. plánování má velký význam. Pokud se stresem bojujeme neustále, proč si na konci týdne nevyhradit pár minut a nerozmyslet si, co bychom měli během následujících sedmi dní udělat. A pak se harmonogramu držet. Stejně tak bychom si měli rozmyslet ráno, co zrovna ten den je nejdůležitější a dalším věcem se věnovat až poté, co uděláme to své povinné minimum.

3. jedním z velkých zdrojů stresu v dnešní době je neschopnost oddělit práci od soukromého života. Pracovní povinnosti bychom měli řešit v zaměstnání a nikoliv doma. Samozřejmě často to od nás zaměstnavatel vyžaduje, ale v takovém případě si stanovme pevný časový limit, který potom důsledně dodržujme. Po večeři a před spaním už rozhodně k papírům nesedejme. Dokonce i mobilní telefon lze vypnout a poštu není nutno kontrolovat každých pět minut. Rodina opravdu nemusí každý den řešit naše pracovní trable.

4.  bojovat se stresem pomáhá sport a vůbec fyzická aktivita. Během ní se do mozku uvolňuje endorfin, který se také lidově nazývá hormon štěstí a navíc se uvolňuje napětí ve svalech, které má také vliv na lidskou psychiku. Samozřejmě musíme pamatovat na heslo našich předků – všeho s mírou. Každý asi ví, že i vrcholní sportovci jsou pod neustálým psychickým tlakem.

5. stres pomůže odstranit i dobrý pravidelný odpočinek a každodenní kvalitní spánek. Je to sice samozřejmé, ale mnoho lidí tento prostý fakt ignoruje. Přitom čtvrt či půl hodiny věnované relaxu (může to být jakákoliv naše oblíbená činnost) člověku výrazně zvýší efektivitu, která bez problémů nahradí „ztracený čas na lenošení.“ A pokud nebudeme věnovat dostatek času spánku, naše tělo si daň vybere v následujících dnech a týdnech. Navíc výkonnost nevyspalého člověka je výrazně nižší, takže ta půl hodina, kterou jsme v noci věnovali nějakému televiznímu seriálu či brouzdání po netu se druhý den projeví na naší pracovní výkonnosti.

6. pokud ani po mírné změně životosprávy a zavedení výše uvedených bodů se situace nemění, nejlepší je vyhledat pomoc odborníka. Dnes už to není nic stydlivého, za specialistou chodí se svými psychickými problémy čím dál tím více lidí a nemůže si jejich pomoc vynachválit.