Jaké obtíže může vyvolat stres

Stres je v dnešní době téměř každodenním chlebem všech lidí. Náš život se zrychlil, soukromí snížilo a jsme vystaveni mnoha tlakům vnějšího okolí, které ještě před deseti či dvaceti lety neexistovaly. Pro zdraví to není příliš pozitivní, protože stres může také vyvolat různé zdravotní problémy.

Pro náš organismus není problém krátkodobý stres. S tím si tělo dokáže dobře poradit, ideálně se ho zbavíme zvýšenou fyzickou aktivitou. Průšvih ale je, pokud jsme vystaveni stresu dlouhodobě. Taková situace právě vyvolává různé zdravotní problémy, oslabení odolnosti a také někdy může přímo způsobit nějakou chorobu.

Velmi závažné dopady může mít stres na naši oběhovou soustavu. Hormony, které vytváří, zrychlují práci srdce a to z dlouhodobého hlediska může způsobit i srdeční arytmii. Zvyšuje se také úroveň CRP, která je pro nás indikátorem, že tělo má s něčím velmi výrazný problém. Obecně se uvádí, že častý stres kromě již uvedené arytmie může také vyvolat vysoký tlak a někdy dokonce infarkt.

Relativně častou obtíží vyvolanou stresem jsou různé žaludeční problémy, případně potíže s trávením. Příznaky můžou být různé. Je to jak bolest žaludku, tak nadýmání, tak průjmy a nebo naopak zácpa. Obtíže připomínají dráždivý tračník neboli střevní neurózu. Občas nadměrný stres může také vyvolat reflux.

Stres také může zesílit efekty lupénky. Občas se i uvádí, že ji přímo může spustit. Neustálá nervozita a psychický tlak říká našemu tělu,  že je něčím ohrožováno. Protože nemůže poznat nepřítele, velmi často začíná potom bojovat s vlastní tkání. Efektem jsou různá autoimunitní onemocnění, mezi něž právě lupénka patří.

Může se také objevit neplodnost, zvláště u žen. Stresové situace v našem těle vytvoří hormonální chaos, který v důsledcích může vést k nepravidelné menstruaci a nebo přímo k zastavení ovulace. Problémy s ovulací může vyvolat jak negativní tak i pozitivní stres.

Člověk také může trpět zvýšenými bolestmi zad. Nejčastěji bolí při krku a nebo v okolí ledvin. Je to způsobeno neustálým napětím v našich svalech, které vyvolává adrenalin. Tyto obtíže se mohou objevit už v relativně mladém věku, neboli kolem třicítky. Nejčastější jsou u osob, které se často bojí a  u těch, kteří mají výraznější sklony k depresím.