Jak zmírnit pálení v krku

Pokud jsme zrovna nesnědli nějaké velmi pikantní jídlo, pálení v krku je nejčastěji známkou bakteriálního či virového onemocnění. V obou případech bychom měli zjistit přesnou příčinu a té pak přizpůsobit léčbu, ale souběžně si můžeme trochu ulevit a pálení v krku zmírnit různými domácími způsoby. Většinou jsou stejně úspěšné, jako velmi drahé spreje nebo pilulky prodávané v lékárnách, ale nemají vedlejší efekty a pořídíme je doslovně za hubičku.

Jedním z nejčastěji používaných prostředků je samozřejmě cibulový sirup. Ne každý ho má rád, protože má velmi výraznou vůni a chuť, ale kvalitu se mu rozhodně nedá upřít. Vyrobit ho můžeme velmi jednoduše. Stačí si nastrouhat jednu cibuli na jemném struhadle, vymačkat z ní šťávu a pak přidáme med a citronový sirup. Podáváme dvě lžičky čtyřikrát až pětkrát denně. Více se převážně nedoporučuje, protože některým lidem může mírně podráždit žaludek.

Proti pálení v krku jsou užitečná i různá domácí kloktadla. Úplně nejjednodušší si vyrobíme z jedné lžičky soli. Rozmícháme ji ve sklence vlažné vody a tu třikrát až čtyřikrát denně vykloktáme. Ještě úspěšnější je šťáva z červené řepy, ale pokud nemáme odšťavňovač, tak je to trochu pracovně náročnější. Zeleninu musíme na jemno nastrouhat a pak vymačkat. K tekutině přidáme lžíci jablečného a nebo vinného octa a kloktáme v pravidelných odstupech osmkrát denně.

Pokud pálení v krku doprovází i chrapot, můžeme vyzkoušet bramborový obklad. Brambory uvaříme ve slupce, ještě teplé oloupeme, rozmačkáme a když mají alespoň trochu přijatelnou teplotu, položíme je na nějakou lněnou či bavlněnou látku, přitiskneme na krk, zabalíme do vlněného šátku a necháme na těle vychladnout.

Když nás bolí a pálí v krku, nesmíme zapomínat na pravidelný pitný režim. Velmi vhodné jsou různé bylinkové a ovocné čaje, šťávy, ale i obyčejná voda. Také se raději vyhýbejme všem suchým potravinám (piškoty, suchary, sušenky atd.), které by mohly sliznici ještě dodatečně podráždit.  Pokud pálení v krku doprovází vysoké horečky, bolesti kloubů a zvětšené uzliny, raději vyhledejme lékaře, protože může jít o angínu bakteriálního původu, která bez léčby může vyvolat i další, závažnější zdravotní problémy. Pokud bolest v krku nepolevuje několik dní a vyzkoušeli jsme už všechny domácí rady, je také lepší navštívit odborníka.