Kloktání soli na bolest v krku

Jednou z nejoblíbenějších a nejdostupnějších babských rad na bolest v krku je kloktání soli či přesněji proplachování mandlí hodně osolenou vodou. Spousta lidí na tento postup nedá dopustit, považuje ho za univerzální a doporučuje ho každému, koho začne škrábat v krku. Jenže kloktání bohužel při každé bolesti hrdla nefunguje, někdy dokonce může problémy zhoršit…

Jak kloktat solí

V naprosté většině babských rad se doporučuje rozmíchat jednu až tři lžičky soli (k tomuto účelu je podle některých doporučení údajně lepší mořská nebo himalájská, ale neexistuje pro to jakýkoliv vědecký důkaz) ve skleničce vlažné vody. Pak nabereme trochu tekutiny do pusy, mírně zakloníme hlavuji a po malých porcích celou skleničku vykloktáme. Nikam nespěcháme. Vyprázdnění sklenky se slanou vodou by mělo trvat přibližně dvě minuty. Celý postup opakujeme třikrát až čtyřikrát denně. Jistý pocit úlevy by se měl dostavit téměř okamžitě a druhý den by bolest v krku měla být méně intenzivní. A… to je celé. Nepotřebujeme dělat žádné další kejkle, stačí pouze tento jednoduchý postup. Výhodou kloktání je jednoznačně jeho dostupnost. I když jsme někde na horách a všechny lékárny mají zavřeno, sůl a vodu nejpravděpodobněji budeme mít pod rukou vždy.

Problémy s kloktáním

Jak už je zmíněno v úvodu, někdy tento postup nezabírá a v určitých případech může bolest v krku ještě zesílit. Vědecké výzkumy dokázaly, že kloktání soli může pomoci při bolestech v krku, které mají bakteriální původ. Ve slaném prostředí bacily umírají. Takže kloktání opravdu může po nějakém čase zdravotní problémy i bolest hrdla výrazně zmírnit. Na druhou stranu lékaři upozorňují, že velmi často krátkodobý pocit úlevy přináší prostě kloktání vlažnou či teplou tekutinou bez ohledu na jakýkoliv obsah soli. Podobného výsledku často dosáhneme i po vypití čaje nebo teplého vývaru. Navíc se v některých případech jedná o klasický placebo efekt. Při využívání této babské rady si hlavně musíme dávat pozor na nasycenost slaného roztoku. Příliš slaná voda může poškodit krční sliznici a tím zesílit pocit bolesti či pálení v krku. Kloktání nadměrného množství soli může také vyvolat kašel, dušnost nebo nevolnost. Pro změnu málo nasycený roztok na bakterie nijak působit nebude. Ale taková situace vlastně nijak moc nevadí. Žádný efekt je lepší než negativní výsledek – proto při prvních pokusech s kloktáním je rozumnější solit vodu méně, abychom zjistili, co na náš organismus působí nejlépe.