Kloktání oleje

Mnoho metod používaných při domácí léčbě a přírodním posilování obranyschopnosti organismu má původ na indickém subkontinentu. Stejně je tomu i u stále oblíbenějšího kloktání oleje, které se prvně začalo používat v ajurvédě neboli tradičním indickém lékařství, jehož kořeny sahají až někam do druhého tisíciletí před naším letopočtem.

Na kloktání či možná spíše proplachování či čištění úst není nic složitého. Ráno si nabereme do pusy polévkovou lžíci oleje*, který pak deset až dvacet minut přepouštíme z jedné tváře do druhé a vytváříme přitom mírný podtlak. Po uplynutí této doby olej, který by měl změnit svou barvu, vyplivneme a pusu si ještě pořádně vypláchneme vodou a zuby vyčistíme kartáčkem bez pasty. Výběr oleje je více méně na nás. V Indii se samozřejmě nejvíce používal kokosový nebo sezamový, ale mnoho lidí nedá dopustit na náš klasický slunečnicový nebo olivový. Převážně se doporučuje panenský neboli lisovaný za studena, i když mnoho přírodních léčitelů říká, že je to ve skutečnosti jedno.

A k čemu by nám kloktání mělo pomoci? Základních efektů, na kterých se shodují téměř všichni zastánci této metody, je pět. Podporuje celkové posílení imunity, zmenšuje počet zánětů v organismu, detoxikuje, očišťuje dutiny a také pomáhá udržovat v dobré formě ústní dutinu, čímž omezuje riziko vzniku kazů a paradentózy. Dále by podle různých zdrojů ještě mělo zlepšit celkové vnímání chutí, omezit praskání rtů i vznik aftů nebo oparů, zlepšit činnost jater, ledvin a oběhové soustavy, bojovat s akné, ekzémy a také v některých případech si pravidelně kloktající pochvalovali, že mají výrazně méně problémů s migrénami. Pomáhat by mělo i při různých onemocněních dýchacích cest a na bolesti v krku.

* hodně lidí má při prvním kloktání velký problém s chutí oleje. Na to se většinou doporučuje přidat do něj na začátku terapie kapičku nebo dvě nějaké ústní vody – pozor, jde jen opravdu o první dny, než si zvykneme, ve správné kúře není nic jiného než čistý olej. Také pokud se nám zdá, že lžíce je příliš moc, klidně na startu dávku zredukujeme o polovičku.