Jak poznat workoholismus čili posedlost prací

Jak říká už staré české rčení, bez práce nejsou koláče. Je nezbytná pro důstojné zajištění naší existence, má také velký vliv na intelektuální rozvoj a také na psychické zdraví. Jenže v některých případech se nadšení pro zaměstnání může postupně přerodit v psychickou poruchu, kterou známe pod názvem posedlost prací neboli workoholismus. Podívejme se na nejvýraznější příznaky, které nám pomohou toto onemocnění poznat.

Workoholik je prací natolik posedlý, že de facto ztrácí zájem o cokoliv jiného, zvláště je to viditelné na zanedbávání rodinného a osobního života. Většina nemocných lidí pracuje a nebo se věnuje pracovním záležitostem dlouho do noci a to i o víkendech. V zaměstnání se snaží být déle než jejich kolegové, velmi těžce je odtrhneme od práce a pokud mají zrovna pauzu na odpočinek, většinou ji ignorují a pokračují v započaté činnosti. Když už workoholik jede na dovolenou, tak stejně si s sebou bere svá „lejstra“ a nebo přinejmenším celý den sedí nalepený na pracovní email či telefon. Samozřejmě krátkodobě se takto může chovat každý. Zvláště pokud se v práci děje něco opravdu důležitého. Workoholismus od normálních případů rozlišíme tak, že takováto situace trvá neustále, bez ohledu na podmínky v zaměstnání. A navíc jsou zde i další příznaky.

– workoholik převážně není spokojený s výsledky své činnosti, bez ohledu na to, kolik jí věnoval úsilí.
– je perfekcionista a proto nerad spolupracuje s jinými lidmi. Posedlost prací se často projevuje ta, že vše chce udělat pokud možno jen sám. Převážně si myslí, že jen on ví, jak by to mělo být provedeno nejlépe.
– lidé trpící workoholismem mají převážně dojem, že jsou v práci naprosto nenahraditelní a bez nich by se tam vše sesypalo.
– pokud nemocného přeci jen nějak donutíme k odpočinku, většinou je naprosto apatický a vůbec netuší, co by měl dělat.
– workoholici žijí převážně v neustálém stresu a napětí
– v mnoha situacích dochází i k tomu, že workoholik zanedbává i velmi důležité životní potřeby. A nejedná se jen o spánek, většinou se také velmi špatně stravuje. Jídlo do sebe hází ve spěchu a nehledí vůbec na kvalitu.
– v práci nebývá příliš oblíben. Oběť workoholismu své okolí stresuje a jeho neustálá snaha kontrolovat všechny události je pro spolupracovníky velmi iritující.
– s postupem času se začínají objevovat různé fyzické potíže a celkově se u lidí posedlých prací zhoršuje zdravotní stav (navíc workoholik zesiluje problémy tím, že se odmítá téměř v jakékoliv situaci z nemoci „vyležet“ nebo „ztrácet čas“ návštěvou lékaře).