Dávivý čili černý kašel – příznaky

Ještě před několika lety pojem černý kašel znala většina lidí pouze z literatury či si matně vzpomínala na nějaké dětské očkování. Bohužel, v posledních letech výskyt tohoto závažného bakteriálního onemocnění velmi rychle roste. Proto je čím dál tím důležitější rozeznat příznaky dávivého kašle, abychom mohli co nejrychleji zahájit léčbu.

První symptomy černého kašle se objevují přibližně týden po nakažení, ale v této fázi nemoc připomíná nachlazení či chřipku nebo klasickou virózu. Člověk má rýmu, mírný kašel, bolest v krku, zarudlé spojivky, také se u něj objevuje zvýšená teplota a obecná únava. Rozdíl je jen v tom, že nemoc navzdory jakýmkoliv pokusům o léčbu či uklidnění suchého kašle vůbec neustupuje a přibližně kolem druhého týdne se problémy s kašláním ještě začnou zesilovat. Mezi typické příznaky černého kašle patří právě několik desítek velmi vysilujících záchvatů denně. Ty převážně vypadají tak, že nemocný na jeden výdech zakašle pětkrát a desetkrát a při následném nadechnutí zaslechneme cosi připomínajícího kokrhání kohouta. Není neobvyklé, že po záchvatech a vykašlání hlenu se objev, dávení (z důvodu tohoto příznaku se občas černému kašli říká dávivý) a také zvracení. Během kašlání obličej nejdřív začne červenat, později může získat i namodralou barvu. Oči jsou přitom vypoulené, obvyklé je i slzení. Silné záchvaty černého kašle často způsobují praskání spojivek nebo krvácení z nosu. Teplota se v této fázi může pohybovat kolem čtyřiceti stupňů.

Černý kašel je ve většině případů doprovázen popsanými příznaky a kolem druhého týdne ho díky tomu můžeme relativně snadno poznat. Trošku komplikovanější je to u miminek. Tam dokonce v některých případech kašlání vůbec nevystupuje a nebo není tak výrazným symptomem (kojenci nemají vyvinutý kašlací reflex). U nejmenších dětí je převážně největším problémem apnoe neboli zadržení dechu, při kterém obličej miminka může z důvodu nedostatku kyslíku začít modrat. Mezi další příznaky, které můžeme u miminek pozorovat patří problémy s nadechnutím, nepravidelné dýchání a také křeče. Právě z důvodu rizika nedostatečného okysličování organismu je černý kašel pro kojence extrémně nebezpečným onemocněním, které bohužel v mnoha případech končí fatálně.

2 komentáře u „Dávivý čili černý kašel – příznaky“

  1. Dobrý den, v článku jsem se nedozvěděla jestli když jsem jako malá měla černý kašel, tak jsem v dospělosti imunní?

    • Imunita bohužel s věkem pomalu klesá.

Komentáře nejsou povoleny.