Dermatitida – domácí léčba

Různé záněty kůže shrnujeme pod obecným pojmem dermatitida. Existuje spousta příčin, které tato onemocnění vyvolávají, konkrétní situaci je nejlepší řešit vždy s lékařem. Ale také existuje spousta domácích či babských rad, které možná potíže úplně nevyléčí, ale u většiny nemocných mohou projevy dermatitidy zmírnit.

1. pokud víme, co u nás vyvolává záněty kůže, vyhýbejme se tomu. Často se člověk vysype po použití nějakého nevhodného (přinejmenším z hlediska jeho pleti) kosmetického prostředku nebo po konzumaci jídla, které zrovna na jeho kůži vyvolá alergickou reakci.

2. pokud už nás dermatitida trápí, omezme kouření, konzumaci alkoholu, kofeinu a nápojů a potravin obsahujících různá umělá barviva a větší množství tzv. éček. Vnější potíže mají převážně své kořeny uvnitř.

3. pokusme se omezit psychické napětí, vyhýbejme se stresujícím situacím. Dopřejme organismu dostatek pravidelného spánku.

4. kupujme si prodyšné a volnější bavlněné oblečení, vyhýbejme se různým „umělotinám“ a oblekům, ve kterých se naše tělo zbytečně paří.

5. slunce může zhoršit, ale také zlepšit zánět. Je to nutné vyzkoušet, jaká je konkrétní reakce naší kůže na opalování a podle toho přizpůsobit své chování v letních dnech.

6. dermatitida je občas vyvolávána roztoči. Preventivně proto udržujme naši domácnost čistou a bezprašnou. Minimalizujme počet tzv. lapačů prachu neboli ozdůbek, sošek a jiných předmětů, které jen tak leží a málokdy jejich otření věnujeme pozornost. Ložní prádlo často větrejme a perme ve vyšších teplotách.

7. s pracími, mycími a čistícími prostředky vždy pracujme v rukavicích.

8. menší část populace může být alergická na lanolin. Ten lze nahradit panenským olivovým olejem, který má podobné hydratační účinky a zánětlivé reakce čili dermatitida se u něj de facto neobjevuje.

9. obyčejná mýdla, která někdy dráždí pleť,  lze nahradit přípravky určenými pro citlivější pokožku.

10. při dermatitidě se raději koupejme jen ve vlažné vodě, občas pomáhá, když do vody přidáme trochu škrobu nebo jedlé sody.

11. v domácnosti bychom měli udržovat optimální vlhkost vzduchu. Příliš suchý i příliš vlhký byt či dům kůži neprospívají.

12. samozřejmě základem zdraví a tím pádem i hezkého vzhledu naší kůže je vyvážený jídelníček, ve kterém je dostatek minerálů a vitamínů. Tučné, smažené a příliš sladké pokrmy mohou způsobovat i kožní problémy. Zvláště cukr je častým původcem.