Boty pro malé dítě

Výběr prvních botiček pro našeho potomka vůbec není snadný. V obchodech je obrovský výběr a prodejce nám samozřejmě neřekne, že to co prodává je špatné. Situaci navíc komplikuje fakt, že mezi pediatry a ortopedy v tomto tématu nepanuje úplná shoda, takže člověk dost často narazí na hodně rozdílné názory. Přitom výběr dobrých bot je velmi důležitý, protože může výrazně ovlivnit rozvoj dětského chodidla.

Mezi asi nejčastější chyby patří to, že svým dětem kupujeme boty, které příliš pevně drží jejich chodidlo. Někdy je to způsobeno špatným rozměrem (obecně se uvádí, že centimetr délky navíc není na škodu), ale na vině může být i příliš pevný materiál. První botka by sice měla dobře držet nohu, ale zároveň by neměla fungovat jako svěrák. Ačkoliv rodiče z naprosto logických důvodů preferují suchý zip, na začátku jsou lepší botky s tkaničkami, které se nožce lépe přizpůsobí. Ideální materiál je nepromokavý, ale zároveň prodyšný.

Špička boty by měla být dostatečně široká, aby se tam prsty netlačily k sobě, občas se doporučuje, aby byla jemně nadzvednutá. Špičatá obuv je pro děti nevhodná. Ve středu by měla být bota trochu užší, aby zde dobře přiléhala k noze. Opatek by měl dostatečně pevně přiléhat, ale příliš tuhý materiál není moc vhodný, protože by nestabilizoval správně patu. Podpatky u malých dětí by měly být nízké a široké, aby zajistily kolébajícímu se mrňousovi dostatek stability. Podrážka nesmí být kluzká. Ohledně nejlepšího materiálu pro výrobu dětských bot panují spory. Část lidí preferuje přírodní, jiní ale namítají, že některé syntetické mají dnes přinejmenším stejně dobré vlastnosti, zvláště pokud jde o materiál svršku. Podmínkou je ale vždy výše uvedená prodyšnost, jinak se noha bude neustále zapařovat a hrozí vznik různých plísní.

Významná je také váha, obuv by měla být lehká, protože dítě je velmi aktivní a své nohy za den zvedne až dvacet tisíckrát. Sami si nevybíráme žádné speciální vložky, tady raději navštívíme ortopedii a necháme odborníka zjistit, jestli je to opravdu nutné. Vnitřek boty by měl být měkký a pohodlný. Důležitý je i vzhled, obouvání naši mrňousové nepovažují za nejpříjemnější zážitek, takže je dobře, když ho přinejmenším barva či nějaká blikátka zaujmou do té doby, než mu botku nasadíme a zavážeme. Nejlepší jsou vždy boty nové, protože každá noha je jiná a používané po starších sourozencích nikdy úplně dokonale nesednou.