Pověry o menstruaci

Přístup k menstruaci se průběžně mění s vývojem znalostí lidstva a změnou společenského přístupu k různým tabuizovaným tématům. Dnes jsme již mnohem poučenější než naši rodiče, ale stejně o měsíčkách krouží mezi lidmi velké množství různých, více či méně nesmyslných, pověr.

1. během menstruace by se nemělo vůbec sportovat. Je sice pravda, že v tomto období jsme mnohem více unaveni a trhání různých rekordů asi nebude moc možné, ale na druhou stranu různé sportovní aktivity našemu tělu jen a jen prospějí. Velmi oblíbená je například jóga, jízda na kole a dokonce plavání.  Vše záleží na naší síle a náladě.

2. koupel je velmi nevhodná. Neplatí to ani pro vanu ani pro sprchu ani pro bazén. V prvním případě se samozřejmě nedoporučuje příliš dlouhé povalování v horké vodě, ale to platí pro každého člověka. Pokud nás trápí příliš silné krvácení, je možná o něco vhodnější sprcha, ale je to hlavně o psychickém komfortu. A na bazénu si jen musíme dávat větší pozor na hygienu a samozřejmě se do plavání nenutit.

3. v létě bychom se neměli opalovat. Tato pověra nemá vůbec žádnou logiku, při opalování jen musíme dodržet normální zásady ochrany před spálením a úžehem a samozřejmě dbát na pitný režim. Vhodné jsou různé minerálky, které doplní látky vyplavované z našeho těla.

4. období menstruace je nevhodné pro návštěvy u kadeřníka či různé experimenty s vlasy. Tohle je opravdu mýtus, který nemá žádnou oporu v jakémkoliv vědeckém výzkumu i když je velmi rozšířen i mezi specialisty v péči o vlasy. Vše spíše záleží na šikovnost kadeřníkai než na našem stavu.

5.  měsíčky si musíme přetrpět, jakékoliv prášky proti bolesti jsou nepřípustné. Léky mají i další vedlejší účinky, to je fakt, ale není důvod trpět bolestí, protože ani takový stav není pro náš organismus prospěšný. Preferujme spíše přírodní řešení, ale pokud bolesti jsou opravdu nesnesitelně, můžeme to probrat s gynekologem a on pomůže najít řešení.

6. menstruace nás chrání před otěhotněním. Není to pravda, pověra má pravděpodobně kořeny v různých předsudcích a dřívějším přístupu, že žena  během měsíčků je nečistá. Faktem je, že pravděpodobnost početí je o něco nižší, ale rozhodně není vyloučené.

7. během těhotenství  měsíčky zmizí. Toto je spíše polopravda než čistý mýtus. Existují případy, kdy i těhotné ženy menstruovaly. Vždy je lepší takovou situaci konzultovat se svým gynekologem.