Plavání pro zdraví

Slavný starověký filozof Platón tvrdil, že státní úřady by neměli zastávat lidé, kteří neumí číst a… plavat. Jeho výrok v dnešní době můžeme brát s mírným přimhouřením oka, ale na druhou stranu se opravdu dá říct, že plavání rozvíjí tělo podobně dobře, jako čtení pomáhá v rozvoji našeho mozku. Podívejme se na pět hlavních důvodů, proč bychom měli chodit pravidelně plavat.

Posiluje srdce

Podle vědeckých výzkumů díky každodennímu plavání klesá o více než třicet procent riziko výskytu ischemické srdeční choroby a jiných nemocí oběhové soustavy. Ve vodorovné poloze srdce pumpuje krev s mnohem menší námahou a při jednom stahu jí dokáže dostat do těla o dvacet procent více. Při plavání nám navíc klesá tlak.

Zpomaluje řídnutí kostí

Asi každému je jasné, že plaváním posilujeme svalstvo celého těla. Navíc je to velmi výrazně vidět v zrcadle už po měsíci až dvou pravidelných návštěv bazénu. Ale kromě toho se nám posilují kosti a celý skelet, i když ne až tak intenzivně, jako například díky běhání. Jenže vyvážený rozvoj svalstva i lepší schopnost udržet rovnováhu tento mírný nedostatek dokáže vyrovnat. Obzvlášť by to měli ocenit lidé, kterým hrozí osteoporóza.

Pomáhá s bolestmi zad

Moderní doba a technologické vymoženosti mírně změnily náš styl života. Mnohem více sedíme, hrbíme se a mnohem méně chodíme ven. To vede mimo jiné k ochabnutí svalstva a postupně vyvolává pravidelné problémy s bolestí zad. Plavání nám s těmito potížemi dokáže pomoci. Jednak, jak už bylo zmíněno, celkově posiluje a také uvolňuje svaly a navíc se snižuje tlak na páteř.

Spaluje kalorie

Každá fyzická aktivita nám pomáhá udržet kilogramy pod kontrolou. Ale některé činnosti jsou při spalování kalorií výrazně výkonnější – zvláště pokud zohledníme vynaložené úsilí. Mezi ně jednoznačně patří i plavání. Jenom pro příklad uvedeme, že klasická prsa spálí během čtvrt hodinky kolem sta kalorií a kraul více než sto padesát. A to vše se nám podaří bez nějaké větší námahy a hektolitrů prolitého potu.

Posiluje psychiku

Mezi negativní dopady na náš organismus, které přinesla moderní doba, nepatří jen bolesti zad a oslabená fyzická kondice. Žijeme nyní mnohem rychleji a také jsme pod neustálým tlakem stresu.  U lidí se mnohem častěji než kdysi objevují deprese. Plavání nám s tím vším pomůže bojovat. Protahování svalů spojené s hlubokým rytmickým dýcháním a jemným masírováním těla vlnkami vody mysl dostává do stavu podobného meditaci a krásně nás psychicky uvolní.

A to není všechno…

Pět hlavních důvodů, proč bychom měli plavat, je jasných. Ale jsou tady i další. Plavání zlepšuje naše pohybové schopnosti a dobře se během něj prokrvuje mozek. Zdokonaluje dýchání a pomáhá lidem, kteří mívají astmatické záchvaty po každé větší fyzické aktivitě. Navíc podle některých výzkumů by mělo zpomalovat naše biologické hodiny. Lidé, kteří pravidelně plavou, mají organismus o patnáct až dvacet let mladší než jejich neplavající vrstevníci.