Jak na bolest zad

Bolest zad trápí velkou část populace ve vyspělejších zemích. Nejčastější příčinou je moderní způsob života, který obnáší hodně sezení a málo pohybu. Hlavní příčinu převážně vyeliminovat nelze, protože potřeba na tzv. sedavou práci bude neustále růst. Proto by člověk měl znát co nejvíc způsobů, které mu při bolestech v zádech mohou pomoci.

1. pohyb při sedavém zaměstnání je jistý problém. Ale problémem by nemělo být si každou hodinu alespoň na pět minut stoupnout a protáhnout se. Pokud to práce nevyžaduje, neměli bychom po příchodu domů se hned svalit znovu k počítači či televizi. Malá procházka zdraví poslouží nejlépe a je to také výborná prevence proti bolesti zad.

2. vzniku problémů s bolestí zad pomáhá zamezit i jeden velmi jednoduchý trik. Při chůzi bychom měli mít vtažené břicho, vypnutý hrudník a vztyčenou hlavu. Tato pozice páteří velmi uleví.

3. pokud nás často bolí záda, měli bychom se nejen vzdát nebo co nejvíce omezit nošení bot na vyšším podpatku, ale i těch, které mají podrážku naprosto rovnou.

4. záda zbytečně nezatěžujeme, při nošení různých zavazadel a tašek se snažíme váhu rozložit rovnoměrně mezi obě ruce.

5. na bolest zad často dobře účinkuje obyčejná horká koupel – voda by měla být opravdu hodně teplá, i když samozřejmě se v ní nemůžeme opařit. Lázeň lze obohatit bylinkami či různými přírodními silicemi – nejčastěji se při bolestech doporučuje levandule, skořice, hřebíček, rozmarýn, tymián nebo cedr). Po koupeli bychom si měli lehnout a nejlepší je, když se rovnou položíme spát.

6. pomoci s bolestí zad mohou i různé léčivé obklady, které se dá pořídit v lékárně nebo udělat doma. Účinný můžeme připravit například z obyčejné pšenice. Vezmeme si kilogram zrn, namočíme do vody a vaříme tak dlouho, dokud nezměknou. V poslední fázi můžeme, ale nemusíme, přidat ještě hrstku tymiánu nebo rozmarýnu. Horké zrno nasypeme do lněného pytlíčku a přiložíme tam, kde nás to nejvíc bolí.

7. při spaní můžeme odlehčit páteř a přinést únavu bolavým zádům tak, že si pod nohy dámě větší polštář.

8. velmi účinné jsou i různé masáže. Pokud nemáme maséra pod rukou, nechme si jemně vetřít do zad třezalkový olej. Mělo by se nám ulevit.

9. obecně pomáhají i obyčejné obklady, v závislosti na typu bolesti je vhodný nejen teplý, ale i studený. Při klasických problémech způsobených sedavou prací převážně pomohou oba, takže je můžeme střídat.

10. když nás trápí bolest zad, snažme se být co nejlepší psychické pohodě. Stres jen problémy posiluje. Pomáhá relaxační muzika, příjemné vůně a samozřejmě klid.