Jak rozlišit bolest ledvin a zad

Bolesti zad můžeme bez nadsázky označit za jednu z nejrozšířenějších civilizačních chorob. Způsobila je změna životního stylu a sedavý životní styl. V poslední době dokonce zevšedněla natolik, že jí většina lidí nevěnuje příliš pozornosti. Tento přístup určitě není rozumný, protože každý problém by se měl aspoň nějak řešit, a navíc za bolestí zad se občas skrývají i některé závažnější zdravotní potíže. Například mohou být jedním z prvních symptomů onemocnění ledvin.

Bolesti zad od páteře

Celodenní práce u počítače, vysedávání za volantem, večerní povalování u televize nebo nesprávné sezení na židli mají za následek bolest zad. Projevuje se hlavně v oblasti kříže. Část lidí ji řeší větší fyzickou aktivitou, část pomocí pilulek proti bolesti a část ji dokonce úplně ignoruje. Poslední dva přístupy jsou samozřejmě špatné. Pokud si všimneme, že začínáme mít problémy se zády, nejrozumnější je návštěva u odborníka, který nám doporučí drobné změny návyků. Opravdu stačí málo. Kromě cvičení, ke kterému se ne každý dokáže zmobilizovat, nám totiž prospějí i úplné banality. Například hodně pomůže krátké protáhnutí těla jednou za hodinu, úprava výšky židle nebo odstranění určitých zlozvyků, jako je například sezení s nohou přes nohu, špatně ustavená opěrka či výška židle. Pokud potíže se zády budeme ignorovat, problémy se budou postupně zhoršovat a může dojít i k některým degenerativním čili nevratným změnám.

Potíže spojené s ledvinami

Bolesti v dolní části zad občas způsobují i ledviny. Laik může mít s jejich rozeznáním nemalé problémy. Jistou nápovědou je například častá potřeba chodit na záchod (ale obvykle s mizerným efektem), pálení při močení, změna barvy a zápachu moči nebo sklony k otokům. Bolest se také objevuje nebo zesiluje při nádechu nebo mírném poklepání v okolí ledvin (bolest, která má původ v páteři, jemné oťukání neovlivní). Je ostrá, přichází náhle a dokáže také náhle zmizet (na rozdíl od tupé bolesti, která má původ v páteři – ta jen tak nezmizí). Většinou začíná na jedné straně, ze které se šíří na druhou a teprve následně do okolí (bolesti zad postupují spíše nahoru nebo dolů). Při bolestech zad vyvolaných problémy s páteří cvičení dokáže přinést úlevu, u ledvin převážně můžeme očekávat opak. Záněty ledvin také někdy doprovází horečky, nevolnost a zvracení. Pokud máme sebemenší podezření, že bolest zad může mít původ právě v ledvinách, měli bychom bez váhání navštívit lékaře. Samoléčba bez přesné diagnózy nebo zahánění příznaků nemoci volně dostupnými anestetiky je velmi nebezpečným hazardem se zdravím.