Bylinky na oči

Zelené okoV posledních přibližně dvaceti letech roste počet lidí, kteří mají různé potíže se zrakem. Dá se říci, že se jedná o civilizační problém, protože přibližně od devadesátých let jsme díky technologickému vývoji téměř všichni začali postupně trávit mnohem více času  u různých obrazovek. Je celkem jedno, jestli je koukáme od počítače, televize nebo nyní všudypřítomného mobilního telefonu – zrak namáhají všechny. Ideálním řešením různých potíží s očima by byl život na pustém ostrovu bez různých moderních vymožeností, ale to je jen krásná utopie. Takže se raději spolehněme na lékaře a navíc nám v mnoha případech oči pomohou chránit a léčit i bylinky.

Světlík lékařský

Pomáhá regenerovat oko, posiluje oční nervy, snižuje nadměrné slzení a uklidňuje záněty. Lžičku bylinky zalijeme skleničkou vody, uvedeme pod hranici varu a bez bublání vše ohříváme pod pokličkou přibližně dvacet minut. Přecedíme, necháme vychladnout a popíjíme jednu sklenku třikrát týdně. Ze světlíku si můžeme připravit i obklady, jejichž aplikace patří k nejklasičtějším babským radám při různých potížích s očima. Lžičku bylinky zalijeme sklenkou vroucí vody a necháme pod pokličkou louhovat dvacet minut. Do přecezené tekutiny namáčíme kosmetické vatičky (nebo kousky dobře savé přírodní látky) a přiložíme je na zavřená víčka na deset minut. Obklad pak ještě dvakrát vyměníme.

Chrpa polní

Dokáže tělu dodat různé antokyany, které chrání sítnici a čočku před degenerativními procesy a také zlepšují regeneraci očních buněk. Tradičně se užívala na různé hnisavé a zánětlivé oční nemoci. Lžičku sušených květů chrpy zalijeme sklenicí vroucí vody a necháme louhovat pod pokličkou přibližně čtvrt hodiny. Přecedíme. Pijeme půl sklenky dvakrát denně, takže připravená porce nám vždy stačí na celý den. Nálev nemusíme pít horký ani teplý. I z chrpy můžeme udělat obklady. Stačí do výše popsaného nálevu namáčet vatičky, které následně přikládáme na oči na čtvrt hodiny.

Heřmánek a měsíček

Obě bylinky pomáhají odpočinout unaveným očím a zmírňují záněty. Z měsíčku si připravíme nálev tak, že zalijeme lžičku sušené drogy tři čtvrtě sklenkou vroucí vody a vše necháme louhovat patnáct minut. Tekutinu přelijeme do termosky a udržujeme ji teplou. Pokud vychladne, opatrně ji ohřejeme, ale nesmí se už vařit. Podle potřeby několikrát denně do ní namáčíme vatičky, které přikládáme na oči na deset minut. Heřmánek aplikujeme stejně, jen si z něj místo nálevu připravíme odvar. Na unavené oči lžičku květů zalijeme půl druhou sklenkou mléka a na mírném plameni necháme velmi jemně probublávat deset minut. Přecedíme a necháme vychladnout. Proti zánětům místo mléka použijeme vodu.

Pozor, při přípravě a aplikaci obkladů velmi pečlivě dbejme na hygienu, abychom do očí nezanesli nějakou infekci. Co se týká vnitřního užívání bylinek, tak i to je vždy lepší nejdřív pečlivě probrat s odborníkem.