Jak na unavené oči

Téměř každý člověk v dnešní době si dříve nebo později začíná stěžovat na unavené oči. Je to trochu spojené i s životním stylem, ke kterému v dnešní době neodmyslitelně patří dlouhodobé upírání zraku do televizní a počítačové obrazovky, případně doplněné ještě dlouhou četbou. Proto je dobré znát různé rychlé metody, jak našim znaveným očím ulevit.

Velmi jednoduchým pomocníkem může být chladivý obklad. Na unavené oči můžeme přiložit plátky studené okurky (samozřejmě jde o syrovou salátovku a ne okurky v octu), ale pomůže nám také například vychlazená lžíce – pozor, jen nesmí být zmrzlá, tudíž chladíme v lednici a ne v mrazáku. Ještě lepší efekt může přinést bylinková směs vytvořená ze světlíku, heřmánku, měsíčku, chrpy a kontryhele (použijeme lžíci od každé léčivé byliny). Půl lžíci směsi zalijeme dvěma třetinami vroucí vody, přikryjeme pokličkou či talířkem a odložíme na deset minut. Po uplynutí této doby přecedíme a vychladíme. Do tekutiny namáčíme kosmetické vatičky, přikládáme je na víčka a necháme působit přibližně deset až patnáct minut. Je možno použít i teplé nálevy z čistého světlíku, heřmánku nebo z verbeny čili sporýše lékařského. Pokud nás pálí oční víčka a nebo jsou jasně zarudlá, můžeme kosmetické vatičky namočit i do průměrně silného studeného černého čaje a na pět minut přiložit na oči.

Také můžeme obklady doplnit různými očními cviky. Pokud máme okno s hezkým výhledem do přírody je to ideální, ale v nouzi stačí jakýkoliv výhled do dálky. Pohodlně si sedneme, opřeme se, trochu natáhneme nohy a upřeme pohled do dáli (nejlépe někam směrem k zeleni), uvolníme celé tělo a poté necháme pohled rozmýt, nikam nezaostřujeme. Druhým cvikem je tzv. palming. Rozcvičíme si prsty u rukou, promneme je, vytvoříme si z dlaní mělké mističky a přiložíme je na oči tak, aby se nám na čele křížily prsty a levá dlaň byla vespod. Lokty opřeme do pravého úhlu o stůl, hlava leží na rukou. Nemělo by pronikat žádné světlo, ale zároveň bychom dlaně neměli příliš tisknout na tvář. Oči máme otevřené, rovnoměrně a pomalu dýcháme a uvolňujeme celé tělo a o ničem nepřemýšlíme. Když všechny svaly přestanou být napjaté, sundáme ruce z očí (celé by to mělo trvat několik minut). Také se můžeme zvednout od pracovního stolu, protáhnout se a narovnat záda, projít k oknu a nejdříve se podívat na to co je pod námi, například na lidi na chodníku, spočítat auta na silnici a poté pomalu přenášet zrak výše a dále – na stromy, na střechy a na konec až na horizont.