Chrpa polní na oči a vlasy

Chrpa polní je ozdobou letních polí s obilím. Většina lidí ji považuje jen za obyčejný a spíše bezvýznamný plevel. Ale jak tomu už u darů přírody bývá, i tato krásná květinka může prospívat našemu zdraví. Kvete přibližně od května do srpna a pokud si během krásných slunečných dnů nasbíráme trochu květů, budeme mít v domácí lékárničce užitečnou bylinku, kterou můžeme prospět našim očím či vlasům.

Jestliže si chceme připravit obklady, které velmi dobře uklidní opuchlé, unavené a pálící oči, budeme potřebovat čtyři lžičky květů chrpy polní, a po dvou lžičkách heřmánku a světlíku. Všechny bylinky promícháme, zalijeme sklenicí vařící vody a necháme pod pokličkou louhovat přibližně patnáct minut. Pak do připravené a scezené tekutiny namáčíme kosmetické vatičky či kousky gázy nebo jemné látky a přikládáme na oči. Tato tradiční a několik tisíc let stará léčba může být velmi užitečná i v dnešní době. Naše oči jsou nyní výrazně zatíženější mimo jiné i díky monitorům a různým displejům či obrazovkám, do kterých zíráme celé dni a noci. Podobný nálev se používal tradičně i při zánětech spojivek, ale tam bychom měli nejdřív vše pečlivě probrat s lékařem, jestli je taková léčba zrovna v našem konkrétním případě to nejlepší.*

Jak už bylo uvedeno, chrpa polní se hodí také při péči o vlasy. Lépe rostou, opticky nabývají na objemu, oživí se jejich původní barva a získají krásný a přirozený lesk. Budeme potřebovat hrst sušené chrpy, kterou posílíme ještě stejným množstvím zázračného proskurníku. Každou bylinku dáme do samostatné nádoby. Nejdříve zalijeme skleničkou vařící vody proskurník, necháme louhovat hodinu, pak zalijeme dvěma skleničkami chrpu a po dalších pěti minutách obě tekutiny přecedíme do společné nádoby. Vzniklou směs vtíráme do kůže na hlavě, kde ji necháme účinkovat přibližně čtvrt hodinky. Čistý nálev z chrpy můžeme využít také když nás trápí nadměrná tvorba lupů. V takové situaci si krátce louhovanou tekutinou oplachujeme hlavu po každém mytí vlasů.

* chrpa polní se také tradičně předepisovala jako močopudný prostředek při závažných onemocněních ledvin, ale tady je podobně jako u zánětů spojivek dobré nejdříve vše konzultovat s odborníkem.