Tik očního víčka a časté mrkání

Tik očního víčka nebo časté mrkání může mít různé příčiny. Nejčastěji se jedná o nějaký zánět víčka, spojivek nebo rohovky. U dětí se často jedná o nějaký menší neurotický problém nebo také o zatím skrytý zánět v dutině ústní. Léčba závisí na určení přesné příčiny a měl by o ní rozhodnout odborník, ale i v domácích podmínkách si můžeme trochu ulevit.

U některých osob může být tik očního víčka způsoben také nedostatkem hořčíku, tady je léčba docela jednoduchá, prostě musíme tento minerál více zastoupit v jídelníčku. Také je důležité popřemýšlet, jestli čirou náhodou nejsme vystaveni neustálému stresu. Mrkání či tiky se objevují u lidí, kteří jsou pod velkým tlakem. A to je v dnešní uspěchané době dost velký a všeobecný problém. Proto oční lékaři mívají občas problém určit přesnou příčinu a doporučují ještě navíc návštěvu neurologa. Pokud jsou problémy s mrkáním nebo tikem psychického rázu, tak se bohužel dost často vrací.

Tik očního víčka bychom měli léčit podle doporučení lékaře. Předepíše nám nějaké léky, v případě neurologických potíží doporučí odstranění příčin způsobujících stres. Obecně bychom také měli klasicky posílit imunitu doplněním vitamínů a minerálů, úpravou jídelníčku a samozřejmě také pohybem. Někdy jsou vhodné také různé cviky před zrcadlem, které posílí svaly v očním víčku. A doma si můžeme připravit uklidňující obklad z bylinek, jen se raději ujistěme, že na žádnou z nich nemáme alergii (obklad nejdříve přiložme na jemnou pokožku v podpaždí a jestli nic nezačne červenat, tak je vše nejpravděpodobněji v pořádku) a konzultujme jejich užívání s lékařem.

Budeme potřebovat čtyři díly plicníku lékařského, meduňky lékařské, květu měsíčku lékařského, květu chrpy polní a heřmánku. K ním přimícháme jeden dílek náprstníku červeného. Nabereme si dvě a půl polévkové lžíce vzniklé směsi a zalijeme je sklenicí vroucí vody. Přikryjeme pokličkou, necháme louhovat patnáct minut, odklopíme a ještě necháme další čtvrt hodinku chladnout. Poté do přecezené tekutiny namáčíme kosmetické vatičky a přikládáme je na víčko postižené tikem. Necháme působit deset minut a uklidňující léčbu opakujeme třikrát denně. Občas se souběžně doporučují různé bylinky na uklidnění psychiky, tady je asi nejtradičnější českou bylinkou meduňka, ze které si můžeme udělat voňavý čajík.