Pálení v očích

Pálení a svědění v očích často doprovázené pocitem, že máme pod víčkem nějaké cizí těleso či písek patří mezi nejobvyklejší projevy tak zvaného syndromu suchého oka. V dnešní době se jedná o velmi častý problém, kterým podle různých odhadů trpí přibližně polovina lidí, co pracují hlavně u počítače nebo dlouhodobě přebývají v hodně klimatizovaných místnostech. Do určité míry potíže s pálením můžeme vyřešit sami.

1. musíme co nejčastěji mrkat. Díky tomu se nám podaří rovnoměrně navlhčit oči a zmenšit nebo zamezit vzniku pocitu pálení. Hlavně by na to měli pamatovat lidé trávící hodně času před monitorem, protože při této činnosti se frekvence mrkání výrazně snižuje.

2. v situaci, kdy mrkání už moc nepomáhá, pokusme se vyvolat zívání – většinou stačí honě otevřít ústa a případně přitom zahýbat čelistmi, občas je užitečné přitom ještě promnout nos. Díky tomu by naše oči měly začít přirozeně vylučovat slzy, které nepříjemné pocity pomohou odstranit.

3. při dlouhodobé práci u počítače je třeba dělat přibližně každou hodinu pauzu, kdy ulevíme zraku pozorováním okolí a nebo nějakými cviky.

4. v některých situacích je rozumné mít po ruce tak zvané umělé slzy, které bez problémů koupíme v lékárně a některých drogériích či optikách. Prabáby slzení přivolávaly cibulí, jejíž šťávu si vetřely pod oči, ale tato metoda není moc příjemná (což asi je jasné úplně každému, kdo někdy loupal a krájel větší množství bílé cibule).

5. důležité je také dodržovat správný pitný režim. Pravidelně bychom měli pít zvláště při činnostech, které problémy s pálením či řezáním v očích vyvolávají. Jistý význam má i jídelníček, měl by obsahovat dostatečné množství omega tři kyselin, které ovlivňují kvalitu a hydratační vlastnosti našich slz.

Někdy ale ani pět výše uvedených rad nepomůže a oči nás pořád pálí. V takové situaci nemá smysl na cokoliv čekat, měli bychom se vydat k očnímu lékaři a probrat s ním naše problémy. Také tam bezpodmínečně musíme jít v situaci, kdy pálení v očích doprovází silně podrážděné spojivky a nebo ve chvíli, kdy se pravidelně ráno budíme a máme oči zalepené očním hlenem.